Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İTO'nun 130. yıl gururu

Giriş Tarihi: 20.12.2015
İTO'nun 130. yıl gururu

İzmir Ticaret Odası 130'uncu yaşını Hilton Oteli'nde düzenlediği resepsiyonla kutladı. Bakan Binali Yıldırım'ın da katıldığı törende konuşan İTO Başkanı Demirtaş, "İzmir'e hizmetimiz sürecek" dedi

1885 yılında kurulan İzmir Ticaret Odası 130'uncu yaşını kutladı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın da katıldığı kutlamada İTO Başkanı Ekrem Demirtaş ve protokol 130. yıl pastasını kesti. İTO'ya hizmet veren meclis üyelerine altın plaketlerinin verilmesinin ardından ünlü pop şarkıcısı Yeşim Salkım sahne aldı. Hilton Oteli'nde düzenlenen İTO'nun 130. Yıl Resepsiyonu'na Bakan Binali Yıldırım'ın yanısıra, İzmir milletvekilleri, İzmir Valisi Mustafa Toprak, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile sivil toplum örgütlerinin başkanları ile İTO meclis üyeleri katıldı.

"HEP BÜYÜDÜK"
İzmir Ticaret Odası'nın 1992'den beri Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı yürüten Ekrem Demirtaş, 130'uncu yıl konuşmasına odanın Osmanlı'daki döneminde Türk, Rum, Ermeni ticaret erbabı tarafından kurulduğunu söyledi. Bunun da kentin renkli kişiliğine uygun olduğunu aktaran Demirtaş, "Odamız 130 yıllık tarihi boyunca benden önce görev yapan 12 başkan döneminde devamlı ileriye gidip gelişim göstermiştir. Hep büyüdük. Kentimizin ve ülkemizin gelişimi için eğitimden ulaşıma, spordan sağlığa her alanda projeler üretiyoruz. Bundan sonra da üyelerimize bir pusula gibi yol göstermeye, ülkemize ve şehrimize hizmet vermeye devam edeceğiz" diye konuştu. Bakan Binali Yıldırım ise, İTO'nun kuruluşunda yer alan isimlerin Osmanlı'nın vizyonunu da ortaya koyduğunu gösterdiğini söyledi. İzmir'in kadınlarını da öven Yıldırım, "İTO'dan tam 30 yıl önce yani 1857'de İzmir'de bir başka sivil toplu örgütü aldı. 1857 de İzmirli kadınlar vebaya karşı örgütlenrmiştir. İzmir'in kadınları her konuda öncü olmuştur ve öncü olmaya devam etmişlerdir" dedi. Birinci İktisat Kongresi'nin de İzmir'de toplanması boşuna değil. Burada İzmir'in ekodnomi politikasındaki rolü açık şekilde ortaya koymuştur" ifadelerini kullandı. Türkiye'de artık birlik olma zamanı geldiğini kaydeden Yıldırım, şunları söyledi: "Artık hiç kimse tek başına birşey yapamaz. Devir artık paylaşım, konuşma, danışma devridir. Ülkemizin birliğinin, beraberliğinin, kardeşliğinin daim olması için birbirimizle uzlaşma devridir. Artık elele verip, dayanışma içinde sorunlarımız torunlarımıza bırakmadan çözerek şehrimizi en güzel noktaya taşıma zamanıdır." Konuşmaların ardından İTO'ya 4, 8, 12, 16, 20, 24 ve 28 yıl hizmet veren 18 üyeye plaketleri verildi. Plaket törenini ardından Yeşim Salkım sahne alarak konukları coşturdu. İTO'nun 130. yıl pastası da kesildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İTO'nun 130. yıl gururu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN