Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Plan notuna kısmi düzen

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Yeni Kent Merkezi'ndeki iptal edilen plan notunda değişikliğe gitti. Ancak plan notlarının yenisi yapılmadı

Giriş Tarihi: 20.12.2015
Plan notuna kısmi düzen
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Alsancak-Turan arası Yeni Kent Merkezi Nazım İmar Planı'nın İzmir 1. İdare Mahkemesi tarafından iptal edilen plan notu değişikliklerinde kısmi yeni düzenleme yaptı. Turizm-ticaret kullanım kararında yer alan kullanımlar arası transfere izin veren plan notu kaldırıldı. Ancak Liman arkası Tariş arazilerini de kapsayan iptal edilen kültür-turizm-ticaret kullanımlarında yüksek nitelikli konut ve recidence yapımına olanak sağlayan plan notlarının yenisi yapılmadı.

YATIRIMCI ETKİLENDİ
Büyükşehir'in 2013 yılında İzmir'in Turan-Alsancak arası kıyı kesimini kapsayan Yeni Kent Merkezi'nin 1/5000'lik planı notlarında yer alan "Turizm ve ticaret" ile "Turizm, ticaret ve kültür" tanımlarında yaptığı değişiklikleri İzmir 1. İdare Mahkemesi'nin 30 Eylül tarihle kararıyla iptal edildi. Mahkeme, plan notu değişikliklerini "Planlama esaslarına, şehircilik ilkelerine, kamu yararına, yasal mevzuata uygun olmadığı ve hukuka aykırı" olduğu gerekçesiyle iptal etti. İptal kararı bazı yatırımcıları olumsuz etkiledi. Büyükşehir ise mahkamenin iptal kararı gerekçesine göre plan notlarında yeni düzenlemeler yapmak üzere harekete geçti. Aralık ayı son meclis toplantısına iptal edilenin yerine yeni turizm-ticaret plan notu onaylandı. Mahkeme'nin iptal kararı doğrultusunda yapılan yeni düzenlemede turizm-ticaret tanımında eski notta var olan "Malikleri aynı olan ve bir bütünlük oluşturan imar adalarında ve/veya parsellerinde, 1/1000 ölçekli imar planında belirlenecek birlikte belirlenecek olan alan sınırı içinde, yapılaşma koşulları ve kullanım kararı oranları değişmemek kaydıyla kullanımlar arası transfer yapılabilir, bu durumda bir parselde anılan kullanımların bir ya da birkaçı yer alabilir" tanımı kaldırıldı. Mimarlar Odası İzmir Şubesi Başkanı Hasan Topal, bir planlama alanında yer alacak işlevlerin gereksinimi olan teknik ve sosyal altyapı alanlarının ayrımak zorunda olduğunu, aksi taktirde bu davada olduğu gibi hukuken yanlış olacağını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Plan notuna kısmi düzen
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN