Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Balıkesir'e 3 müjde

Ankara'da Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile görüşen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı A.Edip Uğur; raylı sistem, yeni havaalanı terminali ve liman projeleri için onay aldığını müjdeledi

Giriş Tarihi: 23.12.2015
Balıkesir'e 3 müjde
Ulaştırma Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım ile Ankara'da ikili görüşmeler yapan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, kente marka değeri katacak, hayatı kolaylaştıracak üç önemli proje için onay alındığını açıkladı. Kent merkezindeki otogardan Organize Sanayi Bölgesi'ne kadar uzanacak raylı hattın işletmesini Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nin yapacağını belirten Uğur, "Bakan Binali Yıldırım'ın İzmir'de İZBAN A.Ş adıyla başarıyla uyguladığı sistemi, Balıkesir'de de biz uygulayacağız. Bakanımıza çok teşekkür ediyorum" dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, TCDD ile protokol hazırlıklarını, istasyonlar, üstgeçitler ve trenler için de çalışmaları başlattıklarını açıkladı. 103 milyon dolar yatırımla hayata geçecek projenin 2018'de tamamlanmasını hedeflediklerini anlatan Uğur, "Yerli araçlar kullanmayı tercih edeceğiz. Otogar - OSB 1. etabın hizmete girmesinin ardından Edremit yolunda Kabakdere'ye kadar uzanacak 2. etaba geçilecek. Yılda 12 milyon yolcu taşıması hedeflenen raylı sistem hattı, Balıkesir kent merkezinde toplu taşımanın payını artırarak trafiği rahatlatacak. Binali Yıldırım'ın önceki bakanlık döneminde başlattığı İzmir Banliyo hattı İZBAN, bugüne kadar 250 milyonun üzerinde yolcu taşıyor" diye konuştu. Bakanlığı döneminde Edremit'e Kocaseyit Havalimanını kazandıran Bakan Yıldırım'ın, Başkan Edip Uğur'a projeleri Büyükşehir Belediyesi'nin hazırlaması halinde ihtiyaca cevap verecek modern bir terminalin müjdesini verdiği öğrenildi. Askeri ve sivil kullanıma açık Balıkesir Havalimanı'nın, özel jetlerden yoğun talep gördüğnü hatırlatan Uğur, "Yeni termimal binasıyla havalimanı, özel jetler ve iç hat uçuşları için elverişli hale gelecek. Bakan Yıldırım'ın hizmete açtığı Kocaseyit Havalimanı, Ayvalık, Gömeç, Burhaniye ve Edremit bölgesine yılda 1.5 milyon yolcu taşıyor" dedi.

AYVALIK'A LİMAN GELİYOR

Bakan Yıldırım'ın, sunduğu tüm projelere desteğini ifade ettiğini kaydeden Uğur, Ayvalık kruvaziyer limanı fikrini özellikle beğendiğini, turistin zaman geçireceği alternatif turizm ve kültür turizmi imkanlarının artırılmasını önerdiğini söyledi. 2 hafta önce BASKİ'nin Ayvalık su deposu temel atma töreninin ardından, Ayvalık Kent Konseyi'nde bir araya gelen Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur Ayvalık Kruvaziyer limanını gündeme getirmişti. Projenin Bakan Binali Yıldırım tarafından da beğenilmesi Ayvalık'ta sevinçle karşılandı.

TASARIMA DA DESTEK VERECEK
Bandırma'da her sanayicinin kendi mendireği ve limanına sahip olmasına karşı olduklarını belirten Başkan Uğur'a, Binali Yıldırım'dan bu konuda da destek geldi. Bütüncül ve tek bir liman işletmesinin tüm sanayiciye ve bölgeye hizmet vermesinin ölçek ekonomisi, fırsat eşitliği ve çevre hassasiyeti açısından önemli olduğunun altını çizen Yıldırım, Başkan Uğur'a lojistik geri saha yönetimi ve bütüncül liman tasarımı konusunda destek verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Balıkesir'e 3 müjde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN