Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yüksel, Büyükşehir'in gücüyle başkan oldu

CHP'de il başkanlığını az bir farkla kaybeden Kavalar, 10 oyluk farkın bir mesaj olduğunu belirtti. Hasan Karabağ ise ilçe belediye başkanlarının Büyükşehir'den çekindiğini söyledi

Giriş Tarihi: 23.12.2015
Yüksel, Büyükşehir'in gücüyle başkan oldu
Kavga ve polemiklerin damgasını vurduğu CHP İzmir İl Kongresi'nde Alattin Yüksel ile girdiği başkanlık yarışını adeta "foto finişte" kaybeden Nevzat Kavalar, önce oyunu kendisine vereceğini açıklayan, sonra da Yüksel'i destekleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu'na ince göndermelerde bulundu. Kocaoğlu ve Yüksel'i eleştiren Bayraklı Belediyesi Başkanı Hasan Karabağ ise diğer ilçe belediye başkanlarının "Büyükşehirle ters düşmeme endişesiyle" hareket ettiğini belirtti. İl Başkanlığı'nı resmi olmayan sonuçlara göre 11 değil, 10 farkla kaybettiğini söyleyen Nevzat Kavalar, Egeli Sabah'a yaptığı açıklamada şunları söyledi: "399 imzayla gelinen kongrede 100 fark bekleniyordu. Ama Cumhuriyet Halk Partisi örgütünün, delege arkadaşlarımızın kabine oy kullanmaya girdiğinde vicdanlarının sesini dinleyerek oy kullandıklarını görüyoruz. 399 imza ile gelip 280 oy alıyorsan, 120 imza sana destek olmuyorsa, oradaki mesaj herkes tarafından alınmalı."

EMİNİM OYUNU VERMİŞTİR!

Kavalar, ayrıca Kocaoğlu'nu iğneleyici bir üslupla, "Aziz Bey, 'Nevzat Kavalar aday olursa, bir oyum var. Benim oyum onundur' dedi. Herhalde Büyükşehir Belediye Başkanımız bunu aynen yapmıştır. Ama daha sonrası ile ilgili tavrı belli. Alaattin Bey'e destek olan bir davranış içerisinde oldu. Onun takdiridir. Neden böyle yaptığı ile ilgili yorum yapmak hoş olmaz. Daha başka ne söyleyebilirim? Oyunu bana vermiştir ama o konuda eminim" dedi. Kongrede 20'den fazla delegenin pusulada başkanlığı işaretlemeyi unuttuğunu öğrendiğini anlatan Kavalar, "Eğer unutulmasaydı daha farklı bir sonuç olabilirdi" diye konuştu. Nevzat Kavalar'a açık destek veren tek belediye başkanı olan Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ ise kongre sonucunda CHP İl Örgütü'nün ikiye bölündüğünü söyledi. Alaattin Yüksel'in rahat bir dönem geçiremeyeceğini vurgulayan Başkan Karabağ, "Bu tür zoraki alınan galibiyetler mağlubiyettir aslında. Burada (Yüksel) Büyükşehirin gücünü arkasına alarak il başkanı olmayı başardı. Bu tablo 2019'a giderken İzmir Örgütü'ne zarar veriyor. Örgüt ikiye bölündü. 2014'te 8 ilçenin neden kaybedildiğinin cevabının bir bölümünü taşıyor kendisi" şeklinde konuştu.

PROFESYONEL DELEGELER

Kocaoğlu'nun süreçteki tavrını "Külliyen yanlış" olarak değerlendiren Karabağ, " Kendisi 'Bir oyum var Nevzat Bey'e verceğim' dedi, sonra belediye başkanları 'Alaattin Beyi' işaret etti, dedi. Kürsüde çok sinirliydi. İki taraf da kavga üslubu kullandı. Hoş bir tablo değildi" dedi. İlçe belediye başkanlarının "Büyükşehir Yasası'ndan dolayı bir duruş sergilediğini" anlatan Karabağ, "Devasa Büyükşehir, bir çok şeye hakim. Başkanlar görev yaptıkları ilçelere zarar gelir diye bazı şeyleri sineye çektiler. Bu delege sisteminin revize edilmesi gerek. Delegeliği profesyonel bir iş gibi gibi algılayanlar var. Taleplerin

LEVENT PİRİŞTİNA, KOCAOĞLU'NU GEÇTİ
Çarşaf liste ile yapılan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir İl Kongresinde kurultay delegeliği oylamasında en yüksek oyu Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina aldı. Alaattin Yüksel ve Nevzat Kavalar'ın listelerinde yer alan Piriştina'ya 363 oy çıktı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise 343 oyda kaldı. "Geleceğin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı" şeklindeki yakıştırmalara karşı çıkan Piriştina, "Bunlar iyi niyetli olmayan bir takım iddialar. Delegelerin oylarıyla bu çıkartılmamalı. Dediğim gibi biz halkımıza layık olmaya çalışıyoruz. Oy verenlere teşekkür ederim" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yüksel, Büyükşehir'in gücüyle başkan oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN