Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sabancı, Balıkesir'e dev yatırım yapacak

ESAS Holding'in Yönetim Kurulu Üyesi Ali Sabancı, Balıkesir'e değer katacak vizyon projesi Alışveriş Caddesi'ne 100 milyon dolarlık bir yatırım gerçekleştireceklerini söyledi

Giriş Tarihi: 24.12.2015
Sabancı, Balıkesir'e dev yatırım yapacak
Esas Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Pegasus Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali İsmail Sabancı, beraberinde Esas Holding iştiraklerinden olan Esas Gayrimenkul CEO'su Kazım Köseoğlu ile Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur'u ziyaret etti. Başkan Uğur'un konuklarını makamında kabul ettiği ziyarette Balıkesir Sanayi Odası Başkanı İsmail Uğur, Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Fahri Ermişler, BSO Meclis Başkanı Hakan Özdamar, BSO Başkan Yardımcısı Cüneyt Ermişler de hazır bulundu. Ziyarette bir süre önce Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ve Esas Holding'in kazandığı Alışveriş Caddesi projesinin detayları görüşüldü. Balıkesir'e yapacakları açık alış veriş merkezi hakkında bilgiler veren Ali İsmail Sabancı, 2016 yılının Mart-Nisan başlayacak projeye 100 milyon dolar yatırım gerçekleştireceklerini söyledi. Balıkesir'in üretim ve tüketim noktalarının merkezinde yer aldığına dikkat çeken Başkan Uğur, Balıkesir'e yapılacak her yatırımın karşılık bulacağını söyledi.

"HEYECAN DUYUYORUZ"
Balıkesir'in kendilerine heyecan verdiğini dile getiren Sabancı, "Balıkesir gayrimenkul stratejimize tam oturuyor. Bir alışveriş merkezi şehrin sosyal hayatına çok şey katıyor. Bizim yaptığımız planlamada yüzde 15-20 oranında yerellik ön planda. Yerel yatırımcıları da bu alışveriş merkezine yatırım yapmaya bekliyoruz. Yerel esnafa rağmen değil birlikte yapacağız. Mart-Nisan ayı içerisinde kazmayı vuracağız. Arsa dahil 100 milyon dolar bir yatırım yapacağız. Merkezimiz AVM mantığıyla değil, açık alanda alışveriş caddesi formatında olacak" diye konuştu. Esas Gayrimenkul CEO'su Kazım Köseoğlu da Balıkesir'deki alışveriş caddesi yatırımının gayrimenkul stratejilerine tam olarak uyduğunu vurgu yaptı. Köseoğlu, "İçerisinde 150'e yakın dükkan bulunacak. Proje kapsamında 1500- 2000 kişiye istihdam sağlanacak. Balıkesirliler artık alışveriş için dışarıya gitmeyecek. Balıkesir'in parası Balıkesir'de kalacak. Özel sektörden gelmenizden dolayı vizyonunuz açık. Bu yatırımları yapmamız için bürokratik işlemleri kolaylaştırıyorsunuz" diyerek Başkan Uğur'a teşekkür etti.

HİLTON DA YÜKSELECEK

Alışveriş Caddesi'nin inşası devam eden yeni şehir hastanesinin yanında olduğunu belirten Başkan Uğur ise, "Balıkesir'in en güzel yerini ihale sonucunu kazandınız. Alışveriş Caddesi yapacağınız yer 1100 yataklı devlet hastanesinin yanı başında. Orada 2 bin 500 kişi çalışacak. Gelen-giden hastalarla birlikte günde 10-15 bin kişilik trafik olacak. Alışveriş Caddesi'nin olmasıyla birlikte bu bölge cazibe merkezi haline gelecek. Sizin gibi bir firmanın da bu ihaleyi almasından, bu yeri işletecek olmasından da memnunuz. Balıkesir'in böyle bir yere ihtiyacı vardı" dedi. Dünyaca ünlü otel zinciri Hilton'un da Balıkesir'de otel yapacağına işaret eden Uğur, sözlerini şöyle sürdürdü: "Balıkesir, Marmara ve Ege Bölgesine yakınlığı, otoyolların merkezinde oluşu itibariyle önemli bir noktada yer alıyor. Balıkesir, Türkiye'deki üretimin ve tüketimin tam merkezinde bulunuyor. Otoyollar, yüksek hızlı tren, Çanakkale Köprüsü vb. yatırımlar Balıkesir'in önemini daha da artırıyor. Balıkesir zengin bir il. Tarımı, termali, Kaz Dağları, 300 kilometre sahili, turizmi aklınıza ne geliyorsa Balıkesir'de var. Altın madeni, bor madeni, demiri, kromu, çinkosu vs. hepsi burada yer alıyor. Bu potansiyel de yatırımcıların ilgisini çekiyor. Hilton'da burada otel yapımına başlıyor. Onlar da şubat ayında yatırıma başlayacak."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sabancı, Balıkesir'e dev yatırım yapacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN