Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kafatasındaki şekil bozukluğu giderildi

İzmir'de kafatası kemiklerinde doğuştan şekil bozukluğu bulunan Mira bebek, Egepol Hastanesi'ndeki operasyonla sağlığına kavuştu

Giriş Tarihi: 25.12.2015
Kafatasındaki şekil bozukluğu giderildi
Kafatası kemiklerindeki şekil bozukluğu nedeniyle beyin gelişimi eksikliği riski taşıyan Mira bebek Egepol Hastanesi'nde 6 saat süren zorlu bir ameliyat sonrası yaşama tutundu. İzmir'de yaşayan Zahide ve Tuncay Örgen çifti, kızlarının kafatasındaki şekil bozukluğu rahatsızlığı nedeniyle farklı hastaneleri gezdi fakat bir çözüm bulamadı. Umutsuzluğa kapılan aile, yaptıkları araştırmanın sonunda Özel İzmir Egepol Hastanesi'ne gitti. O dönemde 5 aylık olan Mira bebek, Beyin ve Sinir Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Alper Baysefer'in gerçekleştirdiği remodelling (yeniden şekil verme) yöntemiyle sağlığına kavuştu. Prof. Dr. Alper Baysefer, 2 binde 1 görülen ve kafatasındaki şekil bozukluğu ile kendini belli eden nadir rahatsızlığın, müdahale edilmemesi halinde hem estetik olarak hem de bebeğin beyin fonksiyonları açısından olumsuz sonuçlar doğurabildiğini belirtti.

TAMAMEN NORMALE DÖNECEK

Yaklaşık 6 saat süren operasyonla bebeğin tamamen sağlığına kavuştuğunu söyleyen Prof. Dr. Baysefer, "Mira bebek, bize ilk geldiğinde 2 buçuk aylıktı. O dönemde operasyon yapmak yerine 5 aylık olana dek bekledik. Çünkü bu ameliyat 4-9 ay aralığında daha başarılı sonuçlar veriyor. Mira'nın kafasının alın bölümü üçgen şeklindeydi ve beyne baskı yapıyordu. Bunun için cerrahi müdahale ile kemikleri açarak, remodelling (yeniden şekil verme) yöntemiyle yerlerini değiştirdik. Şu anda Mira 8 aylık ve oldukça sağlıklı bir bebek. 1 yıl içinde kafatası tamamen normal görünümüne kavuşacak" diye konuştu. Prof. Dr. Alper Baysefer, bebeklerinin kafasında şekil bozukluğu şüphesi duyan ebeveynlerin, bebeklerini bir beyin cerrahi uzmanına göstermeleri gerektiğini de sözlerine ekledi. Bebeğin annesi 32 yaşındaki Zahide Örgen de, başarılı geçen ameliyatla birlikte dünyalarının adeta yeniden aydınlandığını belirterek tüm Egepol Hastanesi yetkililerine teşekkür etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kafatasındaki şekil bozukluğu giderildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN