Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Obezite cerrahisi ömrü 10-14 yıl uzatıyor

Özel Medifema Hastanesi Obezite ve Diyabet Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Karadeniz obezite cerrahisinin kişide beklenen yaşam süresini 10 -14 yıl artırdığını söyledi

Giriş Tarihi: 25.12.2015
Obezite cerrahisi ömrü 10-14 yıl uzatıyor
Obezite vücut yağ dokularında anormal ve fazla miktarda yağ birikimi olarak tanımlanabilir. Kadınlarda bel çevresi 88 cm, erkeklerde de 102 cm'nin üzerine çıktığında obezite oluşmuş demektir. Ayrıca obezite sınıflamasında en sık kullanılan yöntem vücut kitle indeksidir (VKİ). VKİ vücut ağırlığının metre cinsinden boy uzunluğunun karesine bölünmesiyle elde edilir ve 30 kg/m2'nin üzerinde olması obeziteyi gösterir. Özel Medifema Hastanesi Obezite ve Diyabet Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Metin Karadeniz, obezite cerrahisinin ömrü 10-14 yıl uzattığını söyledi.

YÜZDE 20 ETKİ EDİYOR
Obezitenin oluşumunda genetik faktörlerin yanı sıra yetersiz fiziksel aktivite, yüksek enerjili gıdalar ile beslenme, kadın cinsiyet, fazla sayıda doğum yapmış olmak, bazı kullanılan ilaçlar, hormonal bozukluklar gibi birçok faktör rol oynamaktadır. Obezitenin, özellikle 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren sanayi devrimi ile birlikte kentsel nüfus oranının artmasıyla yaygınlığının hızla arttığını dile getiren Özel Medifema Hastanesi Obezite ve Diyabet Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Metin Karadeniz, "Obezite tek başına kişide oluşturduğu psikososyal rahatsızlıkların haricinde, birçok ek sistemik hastalıklara neden olmaktadır. Bunların başlıcaları; tip 2 şeker hastalığı, hipertansiyon, kolesterol yüksekliği, insülin direnci, karaciğer yağlanması, diz ve eklemlerde rahatsızlıklar ve uyku apne sendromudur. Meme, mide, kalın bağırsak, rahim ve yumurtalık kanseri gibi bazı kanser türlerinde obezite başlı başına bir risk faktörü haline gelmiştir. Obezitenin beraberinde oluşan bu birçok hastalıktan dolayı, obez kişiler normal kilolulara göre ortalama yüzde 20 (14 yıl) daha az yaşamaktadırlar. Obezitenin tedavisinde öncelikle davranış değişikliğinin de olduğu diyet ve spor vardır. Bu tür ameliyat dışı yöntemlere rağmen etkili ve kalıcı kilo veremeyen hastalarda eğer VKİ 40'ın üzerinde ise veya VKİ 35-40 arasında olup obezitenin neden olduğu herhangi bir ek hastalık varsa ameliyat olmalarında fayda vardır" dedi.

KAPALI AMELİYAT YÖNTEMİ
Obezite ameliyatlarının ise 1950'li yılların sonrasında başladığını belirten Op. Dr. Metin Karadeniz, "Bazı yöntemler terk edilirken, bazı yeni yöntemler yapılmaya başlanmıştır. Özellikle son 20-25 yıldır laparoskopik cerrahinin (kapalı ameliyat) yaygınlaşmasıyla ve obezite sıklığının da hızla artmasıyla birlikte obezite ameliyatları daha fazla yapılır hale gelmiştir. En sık uygulanan ameliyat yöntemleri; sleeve gastrektomi (tüp mide-mide küçültme), gastrik bypass ve duodenal switch ameliyatlarıdır" diye konuştu.

MİDENİN YÜZDE 70'İ ÇIKARILIYOR
Duodenal switch ameliyatlarında ise midenin yaklaşık yüzde 70'lik bölümü çıkarıldığını dile getiren Op. Dr. Metin Karadeniz, şöyle devam etti; "Mide çıkışı ince bağırsağın son 2,5 metrelik bölümüne bağlanır. Mide hacmi azaldığı için kişi az yemek ile doyar. Ayrıca ince bağırsağın ilk bölümüne gıda uğramadığından emilim de azalır ve böylece etkili ve kalıcı bir şekilde kilo verilir.
büyük etken

Obezite ameliyatları ile birlikte hastalar yapılan yönteme göre değişmekle birlikte, fazla kilolarının yüzde 60-80'ini bir yıl içinde verirler. Obeziteye eşlik eden tip 2 şeker hastalığı yüzde 70-95, hipertansiyon yüzde 60-90, kolesterol yüksekliği yüzde 50-90, uyku apne sendromu yüzde 90-95 oranında geçmektedir. Hem kişinin etkili bir şekilde kilo vermesi, hem de eşlik eden hastalıklarının çok büyük oranda tamamen düzelmesi ile birlikte, kişi de beklenen yaşam süresi yaklaşık yüzde 20 yani 10-14 yıl artmaktadır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obezite cerrahisi ömrü 10-14 yıl uzatıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN