Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Obezİteye savaş açın

Giriş Tarihi: 25.12.2015
Obezİteye savaş açın

Obezite ile mücadelede sadece diyetin yeterli olmadığını belirten So Estetik Genel Koordinatörü Seher Okan, "Fazla kilolardan kurtulmak için öncelikle sağlıklı beslenmenin önemini kavramak gerekiyor" diye konuştu

Kötü beslenme alışkanlıkları, hareketsiz yaşam ve genetik faktörler sonucu oluşan obezite, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızla artıyor. Kişinin bedensel sağlığını doğrudan etkileyen obezite ruhsal sağlığı da bozuyor. Günümüzün en önemli sağlık problemlerinden biri olan obeziteye karşı savaşta herkesin elini taşın altına sokması gerektiğini söyleyen So Estetik Genel Koordinatörü ve Uzman Antranör Seher Okan, "Çocuklara sağlıklı beslenmenin ve egzersiz yapmanın önemini anlatmak için öncelikle ebeveynlerin bunu yaşam şekli haline getirmesi gerekiyor. Bu yüzden kişilerin fazla kilolardan kurtulmak, doğru beslenme alışkanlıkları geliştirmek ve egzersiz alışkanlığı kazanmak için harekete geçmesi çok önemli" dedi.

Obezitenin kötü etkilerinden bahseder misiniz?
- Obezite ya da bilinen adıyla şişmanlık, vücutta aşırı yağ birikmesi sonucu ortaya çıkan ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Besinlerle alınan enerjinin, tüketilen enerji miktarını aştığı durumda ortaya çıkıyor. BU durum birçok önemli rahatsızlığa da zemin hazırlar. Kalp, yüksek tansiyon, şeker, yüksek kolesterol, solunum rahatsızlıkları, eklem hastalıkları, adet düzensizlikleri obeziteyle doğrudan ilişkili hastalıklardan bir kaçıdır. Obezite, yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bir hastalık olarak tanımlanabilir. Kadın nüfusumuzun yaklaşık üçte biri, erkek nüfusumuzun da yaklaşık beşte biri obez, yani şişman.

Obezite ile mücadelede en önemli konu nedir?
- İnsanlar genellikle zayıflamak için mucizevi, kısa sürede çözüm vaat eden yöntemler arıyorlar. Ortalıkta dolaşan bir yığın diyet listesi var. Oysa obezite ile mücadelede sadece diyet yeterli değil. Öncelikle sağlıklı beslenmenin önemini kavramak gerekiyor. Sonrasında hareket alışkanlığı kazanmak gerekiyor. Bunların hepsi bir bütün olarak uygulanırsa kilo vermek kolaylaşıyor.

Sağlıklı zayıflama nasıl olur?
- Tıpkı Matematik gibi düşünmek gerek. Yediğinden fazlasını yakarsan kilo verirsin. Tabii ki bu aç kalıp sürekli spor yapmak anlamına gelmiyor. Bİr program çerçevesinde kurallara dayalı bir şekilde ilerlemek gerekiyor. Kişi sadece kilo aldığı zaman vermeyi değil, tüm hayatı boyunca kilo almamayı amaç edinmeli. BU da doğru beslenme ve egzersiz yapmayla alakalı. Kişilerin spor yapmak ya da kilo vermek için gittiği kurumların bu konularda kişilerde farkındalık yaratması çok önemli. Ayrıca tüm ebebeynler sağlıklı bireyler yetiştirebilmek için çocuklarına; spor yapmayı ve kitap okumayı alışkanlık haline getirmelidir.

Nasıl program uygulanmalı?
- Öncelikle kişinin beslenme alışkanlıkları değerlendirilmeli. Gerekiyorsa gıda tolörans testi yapılarak bir gıda karnesi çıkarılmalı. Vücut analizleri ve metabolizma hızı ölçülmeli. Daha sonra kişiye özel bir diyet listesi hazırlanmalı. Ardından yine kişiye özel ve kişinin fiziki yeterliliği doğrultusunda bir egzersiz programı hazırlanmalı. Ayrıca zayıflamak bir motivasyon işi olduğu için gerektiği taktirde psikolog desteği de alınabilir.

Fiziki yeterliliği derken neyi kastediyorsunuz?
- Örneğin kişinin bel fıtığı, boyun fıtığı ya da skolyozu var. "Ben nasıl kilo vericem? Spor yapamıyorum ki" gibi cümlelerle karşılaşıyoruz. Bu tamamen yanlış bir düşünce. Kişilerin rahatsızlığı doğrultusunda yapabileceği hareketler belirlenir ve kişiye özel bir egzersiz programı oluşturulabilir.

Zayıflamak için önerilen pekçok uygulama var. Bunlar hangi aşamada ele alınmalı?
- Kişiler sağlıklı bir hayat sürme konusunda bilinçlenmesi gerekiyor. Bu sebeple yardım aldıkları kurumlarında ticari kaygıyı geri plana atıp sağlıklı bir şekilde kilo vermesine odaklanmaları gerekli. Bu da doğru beslenme ve egzersizle olur.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obezİteye savaş açın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN