Güzelyalı'yı savaş alanına çevirdiler

Semtte iki ay önce yağmur suyu ve atık su kanalları yapmak için onlarca sokağı kazan ancak hala çukurları kapatamayan İZSU, bölgede yaşayan vatandaşların sinir sistemini bozdu

Giriş Tarihi: 27.12.2015
Güzelyalı'yı savaş alanına çevirdiler
İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi (İZSU) ekiplerinin yaklaşık 2 ay önce Konak Güzelyalı'da başlattığı yağmur suyu ve atık su kanalları çalışmasının bir türlü tamamlanamaması bölgede hayatı adeta felce uğrattı. Çalışma kapsamında onlarca sokak kazılırken, ortalık adeta savaş alanına döndü. Makul süreyi hayli aşmasına rağmen bir türlü tamamlanamayan çalışmaların yol açtığı kargaşa semt sakinlerini canından bezdirdi. Bölgede bir türlü kapatılamayan çok sayıda derin çukur var. Ancak çukurların etrafında bariyer ya da herhangi bir güvenlik tedbiri yok. Bu da özeliklle yaşlılar ve çocuklar için ciddi yaşamsal risklerin oluşmasına sebep oluyor. Bazı çukurların ise içinin su dolu olması dikkati çekiyor. Bitirilemeyen çalışmalar nedeniyle kazılan çukurlar yüzünden itfaiye ve ambulans araçlarının da sokaklara giremeyecek olması vatandaşları tedirgin ediyor. İZSU'nun çalışma yöntemini eleştiren ve onlarca sokağın aynı anda kazılarak kendilerinin mağdur edilmesine bir anlam veremediğini söyleyen çevre sakinlerinden evli 2 çocuk annesi 49 yaşındaki Mine Önder "11 senedir Güzelyalı'da oturuyorum. Şimdiye kadar böyle bir kazı çalışması görmedim. Kışın ortasında çektiğimizi kanalizasyon kokusunun yanında tozu toprağı da cabası. Evimizde günlerdir kapı pencere açamıyoruz. Ayakkabılarımızdan çamur eksik olmuyor. Sokağımızda yangın çıksa itfaiye nasıl girecek? Biri kalp krizi geçirse, yaralansa ambulans nasıl girecek? Bunun düşünen yok" diye isyan etti.

KİM HESAP VERECEK?

2 çocuk annesi emekli Kıymet Çetinkaya (55) ise sokaklardaki çukurlar, toz ve toprak nedeniyle evine misafir alamadığını belirterek, "2 aydır çalışmalar bitmiyor. Bu çalışmaların koordineli bir şekilde yapılması gerekiyordu. Tüm sokakların aynı anda kapatılması doğru değil. Çocuklarımız çukurlara düşecek diye korkuyoruz" dedi. Güzelyalı'daki görüntünün Cizre'den kazılan hendekleri andırdığın dile getiren 3 çocuk babası emekli Yücel Özdemir, "Güzelyalı'da İZSU'nun aylardır süren çalışmaları nedeniyle perişan olduk. Acil bir durum olsa ambulans ve itfaiye nasıl girecek. Allah korusun, bu yüzden gelecek bir ölümün hesabını kim nasıl verecek?" diye konuştu. 2 çocuk annesi Sabire Garan (50), "Sokaklarımızda adeta bubi tuzakları var. Yolda adım atarken çok dikkatli gidiyoruz. Önümde yaşlı bir kişinin düştüğüne şahit oldum. Kafası yarıldı. Bebek arabaları ve tekerlekli sandalyeler ile insanlar sokaklarda ilerleyemiyor. Belediye ekipleri ellerini çabuk tutsun" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güzelyalı'yı savaş alanına çevirdiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN