Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Adım Hıdır" diyen Başkana seslendiler

Balçovalı arsa mağdurları, kendilerine "Adım Hıdır, elimden gelen budur" dediğini belirttikleri İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu'nu Noel Baba kostümleri giyerek protesto etti

Giriş Tarihi: 2.1.2016
Adım Hıdır diyen Başkana seslendiler
Balçova Arsa Mağdurları İnsani Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği üyesi arsa sahipleri, bölgelerindeki imar planlarını Noel Baba kostümleri giyerek İzmir Büyükşehir Belediyesi önünde protesto etti. "1. Uluslararası İzmir Noel Baba Konsey Toplantısı" adı altında bir araya gelen grup adına dernek avukatı Mustafa Kemal Turan, imar planlarından esinlenerek hazırladıkları ve "Baş Noel Baba Aziz Paftos Adasus Parseloğlu tarafından İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na mektup" şeklinde adlandırdıkları mektubu okudu. Dünyanın hiçbir ülkesinde, hiçbir belediyenin halkını 45 sene süreyle imar mağduru etmediği kaydedilen mektupta, şu ifadeler yer aldı:

BAZI KİŞİLERE DAĞITILDI
"Hiçbir belediye 4 bin aileden toplanan bedellerle baraj, teleferik ve otel yaptırıp bunları belediyeye mal ettikten sonra bu insanlara verdiği imar hakkı sözünü hiçe sayarak 'Size bir şey veremiyorum. Adım Hıdır elimden gelen budur' basitliği içinde saygısızlıkta bulunmamıştır. Dünyanın hiçbir yerinde bir belediye bu manada 4 bin aileyi imar hakkı bakımından rezil ederken aynı zamanda tam tersi bir yaklaşımla aynı kentte 3-5 holdingin arsasına haksız rant vererek bunları 'Azizler Azizi' yapmamıştır." Avukat Turan, bölgedeki bazı parsellerin hukuka aykırı şekilde bazı kişilere dağıtıldığını öne sürdü. "Noel Baba'nın çakma azizleştirme projesi'ne çakma resim hediyesini uygun gördüğünü" söyleyen Turan, Leonardo Da Vinci'nin "Son Akşam Yemeği" adlı eserinin bir kopyasını belediye yetkililerine teslim etmek istedi. İzmir Büyükşehir Belediyesi görevlilerinin hediye alamayacakları şeklinde açıklama yapması üzerine Mustafa Kemal Turan, tabloyu kargoyla göndereceklerini belirtti. Amaçlarının, tablonun içindeki "hain kim" sorusunun yanıtını bulabilmek olduğuna dikkati çeken Turan, "Tablonun içindeki 'hain kim' sorusunun şifre gizemi belki seni harekete geçirecek ve senin 'Azizleştirme' projelerinde rol alan İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi komisyon üyelerinin, en aziz yapılan maliklerden hukuka ve ahlaka aykırı olarak iş takip etmek için bizzat noterden vekalet almaları gibi anormal bir durumu araştırmaya sevk ettirebilecektir" ifadesini kullandı. Grup, daha sonra dağıldı. Dernek üyeleri, imar düzenlemelerinde eşitsiz uygulamalar olduğunu iddia ederek Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne de başvurmuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Adım Hıdır" diyen Başkana seslendiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN