300 kişiye izin!

Giriş Tarihi: 5.1.2016
300 kişiye izin!

Paralel Yapı'yı destekleyen Şifa Üniversitesi Hastanesi'nde tazminatın karşılanamayacağı gerekçesiyle işten çıkarılmayan ama bir ay boyunca ücretsiz izin verilen 300'e yakın sağlık personeli mağdur oldu

Fetö'ye yakınlığı ile bilinen Şifa Üniversitesi Hastanesi'nde "Son aylarda yaşanan ekonomik ve konjonktürel problem nedeniyle hasta sayısının azaldığı ve kapatılan şubelerin mali yükünün karşılanabilmesi" gerekçeleriyle bazı personel ücretsiz izine ayırıldı. Evrakları imzalamak istemeyen sağlık personeline noterden evrak gönderip ücretsiz izine ayıran hastane yönetiminin, tazminatı karşılayacak gücü olmadığı gerekçesiyle personeli işten çıkarmayıp bu yolu tercih ettiği öne sürüldü. Şifa Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde tıbbi sekreter olarak görev yapan G.İ. (24), mesaiye başladıktan hemen sonra insan kaynakları müdürü tarafından çağrıldığını ve odada bulunan personel işleri sorumluları ile hastane müdür yardımcısının kendisine 'ücretsiz izne ayrılma' konusunda evrak imzalatmak istediklerini söyledi. Yetkililerin kendisini 1 ay boyunca ücretsiz izine ayırma kararını öğrenen G.İ. evrakı imzalamadı ve avukatıyla görüşeceğini söyledi. Yetkililer, evrakı imzalamayan G.İ.'ye "İmzalamazsan bu evrakı sana noterden göndeririz" dediği ve ardından "Bunu imzalamayan kişilere görev verilmeyecek, personel kartları çalışmayacak" şeklinde ifadeler kullanıldığı öne sürüldü. Ücretsiz izin evrakını imzalamayan G.İ., ertesi gün iş başı yapmak üzere gittiği hastanede personel kartı çalışmasına rağmen görev yerine geçmesine izin verilmedi. G.İ.'nin yanına güvenlik görevlisi ile birlikte gelen sorumlunun "Hemen üzerindeki üniformayı çıkart ve görev yerini terk et" dediği iddia edildi. İddialara göre, yine aynı sorumlunun çevresindekilere, "G.İ'ye görev vermeyin. Bugün sadece burada oturacak" şeklinde ifadeler kullandığı belirtildi. Daha sonra görev yeri değiştirildiğini ve bilgisayar dahi olmayan bir birimde kendisine görev verildiğini anlatan G.İ., ertesi gün işe gittiğinde personel kartının çalışmadığını ve noterden gönderilen ücretsiz izin evrakının kendisine teslim edildiğini söyledi. Şifa Üniversitesi Hastanesi'nde diş protezi teknisyeni olarak görev yapan P.A. (21) da diğer arkadaşları gibi aynı durumla karşı karşıya kaldı. Ücretsiz izin evrakını imzalamadığını anlatan P.A. "Ertesi gün işe gittiğimde personel kartım çalışmadı. Bu, iş kanuna aykırı bir durum. Tazminat konusunda ise 'kurumun şuanda bunu karşılayacak gücü yok. Tazminat ödememek için bunu yapıyoruz' dediler" ifadelerini kullandı.

VALİLİĞE BAŞVURDULAR

Karşılaştıkları bu durum karşısında avukatlarına başvuran Şifa Üniversitesi Hastanesi personeli, İzmir Valiliği'ne de durumu anlatan bir dilekçe ile başvurdu. Personele verilen çalışma belgesinde işten ayrılış tarihinin '00/00/0000' olarak yazıldığı görüldü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
300 kişiye izin!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN