Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sandığınız gibi değil atlamışsınız Başkan

Narbel yolu için Başkan Aziz Kocaoğlu, "Orada göçme yok, atlamış olacağımı sanmıyorum" dedi. Ancak yağmur sonrası yoldaki son manzara yoruma gerek bırakmayacak kadar açık

Giriş Tarihi: 6.1.2016
Sandığınız gibi değil atlamışsınız Başkan
Egeli Sabah'ın 3 Ocak Pazar günü manşetine taşıdığı Narbel yolundaki çökmeye ilişkin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun yaptığı açıklamayı, söz konusu yol bir kez daha tekzip etti. Kordon Otel'deki İzmir Başkanlar Kurulu Toplantısı'nda konuya ilişkin soruyu cevaplandıran Kocaoğlu, bölgede bir arsanın istinat duvarı ile ilgili çalışma yapıldığını belirterek, " Orada göçük olacak bir şey de yok. Yol tamamen kazıklı zaten. Bende yolda bir göçük bilgisi yok. Atlamış olacağımı sanmıyorum"dedi. Ancak gelişmeler, istinat duvarının çökmesini ve yolda yer yer oluşan göçükleri dikkate almadan bu açıklamayı yapan Kocaoğlu'nu futbol deyimiyle "kontrpiyede" bıraktı. Zira şiddetli yağış sonrasında Narbel yolunun gövdesi de "tevile yer bırakmayacak biçimde" göçtü. Bu da "Atlamış olacağımızı sanmıyorum" diyen Kocaoğlu'na yönelik olarak, kulislerde "Sandığınız gibi değil sayın Başkan" esprilerinin yapılmasını sebep oldu.

ZAMANINDA İKAZ EDİLDİ
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 2008 yılında, o günün raiç değerleriyle 11.5 milyon lira harcayarak hizmete soktuğu, fakat eğimin yüksek olması nedeniyle belediye otobüslerinin kullanamadığı Narbel Yolu'nda sık sık trafik kazaları meydana geldi. Narbel Yolu'ndaki eğimin standartlara uygun olmadığı, dolayısıyla can ve mal güvenliği açısından risk teşkil ettiği yönündeki eleştiriler dikkate alınmadı. Başkan Aziz Kocaoğlu'nun "İzmir'in en pahalı yolu" diye nitelendirdiği yolu aynı zamanda "kentin en az kullanılan yolu" haline geldi. ESHOT Genel Müdürlüğü, eğimin fazla olması nedeniyle açıldığı ilk günden itibaren, can ve mal güvenliği riski oluşturduğu gerekçesiyle yeni yol güzergahına otobüs seferi koymadı. İzmirli avukat Mustafa Kemal Turan, konuyu yargıya taşıdı ve yolun yapımına imkan tanıyan imar planlarının iptali istemiyle İzmir 2. İdare Mahkemesine dava açıldı. Mahkeme tarafından atanan bilirkişiler Kemal Mert Çubukçu, Şebnem G. Dündar ve Levent Ünverdi yola ilişkin belediye lehine rapor hazırladı. Avukat Kemal Turan bilirkişi raporuna itiraz etti. Mahkeme de bunun üzerine yeni bilirkişi atadı. Süreç bu şekilde işlerken, Narbel Yolu'nun Balçova Zeytin Sokağı'na inen bölümündeki istinat duvarları ve yağışlar sonrasında da gövdesi çöktü.

BÜYÜK TEHLİKE VAR

Avukat Mustafa Kemal Turan, Egeli Sabah'a yaptığı açıklamada, "Bu yolda insan hayatın açısından büyük tehlikeler söz konusudur. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin hukuka, bilime ve tekniğe aykırı bu yolu acilen baştan sona elden geçirmelidir. Her an patlamaya hazır bu bombanın kimse zarar görmeden temizlenmesi gerekmektedir"diye konuşm bilirkişileri "yanlışları doğru göstermekle" suçlamıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sandığınız gibi değil atlamışsınız Başkan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN