Bu ne yaman çelişki

Narbel yolundaki çökmeyi ortaya koyan haberimizi yalanlayan Başkan Batur'un, 2005 yılında yolun güzergahının yeniden belirlenmesi için Büyükşehir'den talepte bulunduğu ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 7.1.2016
Bu ne yaman çelişki
Narbel yolundaki çökmeyi ortaya koyan haberimizi yalanlayan Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur'un meclis kararıyla, 2005 yılında yolun güzerhanın yeniden belirlenmesi istediği ve İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bildirdiği ortaya çıktı. İzmirliler adına, Narlıdere'de yaşayanlar adına yola karşı dava açan Avukat Mustafa Kemal Turan, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin hatasını yıllar önce 'hata var' diyen Narlıdere Belediyesi'nin savunmasının da tirajı komik bir olay olduğunu belirtti. Büyükşehir Belediyesi'nin Narlıdere'de yaptırdığı ve Danıştay'ın plan hiyerarşisine uygun olmadığına karar verip yeniden bilirkişi raporu istediği Nar-Bel yolunu koruyan istinat duvarı geçtiğimiz cuma gecesi yıkılmıştı. Gece yarısı yaşanan olayda can ve mal kaybı olmazken, yolun bir kısmı da çöktü. Yolun çöküşü gazetemizde haber olduğu pazar günü Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, haberimizi yalanlamıştı. Yazılı bir açıklama yapan Batur, "Haber gerçeği yansıtmıyor. Haberde belirtildiğinin aksine, Narbel Yolu üzerinde bir çökme bulunmuyor. Sözkonusu imar parselindeki yapılan çalışma istinat duvarı imalatıdır. Gerçekleştirilen kazı ise istinat duvarının temel ve gövdesinin yapım çalışmasıdır" demişti. Abdül Batur'un söylediklerine ilk yalanlama doğadan geldi. Batur'un yalanını çöktüren doğa olayında, yolda giderek artan çökme sonucu istinat duvarının yıkıldığı bölümde yolun gövdesinin yarısının çöktüğü ortaya çıktı. Doğanın yalanladığı Başkan Batur'a ikinci yalanlama ise tarihten geldi. Başkan Batur'un 2005'de Nar-Bel yoluyla ilgili mecliste değişiklik yapılması yönünde tavsiye kararı aldığı ancak bunun Büyükşehir Belediyesi'nde kabul edilmediği ortaya çıktı. Belediye avukatları, yolla ilgili açılan davaya 2012 yılında gönderdikleri dilekçede, bu yolun değişmesi gerektiği konusunda Büyükşehir'e başvuru yaptıklarını, yolun yapımında belediye olarak hiçbir sorumluluklarının olmadığını bildirdi.

KOCAOĞLU KABUL ETMEDİ
Büyükşehir'in yaptığı imara hukukuna ve imar kuralına aykırı, çöken yolu Başkan Batur'un savunmasının saçma olduğunu belirten Avukat Mustafa Kemal Turan, "Sayın Aziz Kocaoğlu ortaya çıkıp yaptığı hatayla ilgili savunma yapacak yüzü yok ki, onun yerine savunmayı işle ilgisi olmayan ilçe belediye başkanı yapıyor. Sayın Abdül Batur, 2005'de Büyükşehir Belediyesi'ne yolun böyle olmasının büyük riskler yaratacağını kendi hazırladığı taslak proje ile bildirmişti. Ancak Başkan Aziz Kocaoğlu, önerilen projeyi kabul etmedi. Sayın Batur, bu davanın tarafı olarak davaya dahi 'bizi ilgilendiren bir durum' değil diyerek girmeyen başkan iken, 'yol öyle değil böyle olsun' diyen başkan iken, yol çöktüğünde neyin savunmasını yapmış oluyor merak ediyorum?" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu ne yaman çelişki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN