Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mecliste okutulmayan raporda vahim iddialar

Sayıştay'ın denetim raporunda Çiğli Belediyesi'ndeki birçok işlemde usulsüzlük saptandığı, kasadan çıkan paralarla, ödemeler arasında farklılıklar bulunduğu kaydedildi

Mecliste okutulmayan raporda vahim iddialar
Çiğli Belediye Meclisi'nde, Başkan Hasan Arslan'ın okunmasına engel olduğu Sayıştay'ın 2014 denetim raporunda vahim iddialar var. Raporda belediyenin birçok işleminde usulsüzlük tespit edildiği, kooperatiflere kat karşılığı verilen arsalardaki belediye paylarının alınmadığı, belediyeye alınan cep telefonu ve bilgisiyarların nerede olduğunun bilinmediği, belediye kasasından çıkan paralarla, dershane sahiplerinin aldıkları miktarlar arasında ciddi farklılıklar bulunduğu kaydedildi. Belediyenin birçok aracının da kayıtlarda gözükmediğine raporda yer veriliyor. Raporda, Çiğli Belediyesi'nin kendisine ait çeşitli arsaları kooperatiflere kat karşılığı verdiği ancak toplamda 173 daire ile 8 dükkanı halen teslim almadığı, hatta mevcut kooperatife de ek süre tanıdığı belirtilerek, "kendi alacaklarını tamamlamadan yüklenici firmalara tapu devirleri yaptığı tespit edilmiştir" deniliyor.

BİLGİSAYARLAR YOK
Çiğli Belediyesi'nin toplam değeri 11 bin 770 lira olan 6 adet cep telefonu ile toplam değeri 58 bin 445 lira olan 11 adet bilgisayar ve tablet aldığı ancak söz konusu demirbaşların nerede olduğuna dair müfettişlere bir belge ibraz edilemediği bilgisi de raporda yer alıyor. Raporda, belediyenin spor kulübüne maddi yardımın yanında 10 adet binek araç alındığı, bu araçların bir kısmının belediye hizmetlerinde kullanıldığı. ancak muhasebe kayıtlarında bunun yer almadığı ve ne tür işlerde kullanıldığının tespit edilemediği vurgulanıyor. Araçların masraflarının belediye tarafından karşılandığı, bazılarının lüks araç sınıfına girdiği, motorlu taşıtlar vergilerinin zarar olarak gösterildiği, hibe edilen bazı araçların kayıtlarının da bulunmadığı Sayıştay raporunda kaydedildi.

VELİLER PARA ALMAMIŞ

Sayıştay, dershanelere yapılan ödemeleri de inceledi. Raporda, "Muhtaç öğrencilere eğitim yardımı ve kültür sanat alanında eğitim verilmesi için nakdi yardım yapıldığı görülmüştür. Ödeme emirleri ve ekleri incelendiğinde ödemelerin belediye yetkilileri aracılığıyla öğrenci velilerine imza karşılığı yapıldığı görülmektedir. Ancak söz konusu belgeler, yaptığımız incelemedeki gerçekle uyuşmamaktadır" denildi. Ayrıca görüşülen velilerin, hiçbir şekilde elden para almadıklarını, imzaları, öğrencilerin dershaneye ve iki sanat merkezine ücretsiz gönderilmesi karşılığında attıklarını beyan ettikleri, belediye kasasından çıkan para miktarı ile dershane sahiplerinin aldıkları miktar arasında fahiş farklar bulunduğu belirtilerek, "Harcamalarda usulsüzlük vardır" ifadesine yer verildi. Sayıştay, ambalaj atıklarının toplanması için imtiyaz hakkı verilen şirketten herhangi bir bedel alınmamasını da yanlış buldu. Belediyenin ihale yapmadan, rekabet koşulları oluşmadan bunu veremeyeceği ifade edildi. Yapılan incelemede, lise mezunu 6 kişinin müdür yapıldığı, teknik bilgi gerektiren imar müdürlüğünde meslek lisesi ağaç işleri bölümünden mezun kişinin görev yaptığı tespit edildi. AK Parti Grup Başkanvekili Mesut Demirkaya, kouya ilişkin yaptığı değerlendirmede"Çiğli'nin malları gasbedilmiş, burada yetimin hakkı var" diye görüş bildirmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mecliste okutulmayan raporda vahim iddialar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN