Başkan herkesin kafasını karıştırdı

Giriş Tarihi: 9.1.2016
Başkan herkesin kafasını karıştırdı

Kocaoğlu, Göztepe ve Karşıyaka başkanlarıyla görüştükten sonra "eksikler giderilsin stat yapılır" dedi ama "Yalı'ya ve Göztepe'ye değil Örnekköy'e stat yapılsın" inadını sürdürdü

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yapımına başlanan statlarının ihalelerini iptal ettirdiği Karşıyaka ve Göztepe'nin başkanları ile dün bir araya geldi. Karşıyaka Başkanı Fatih Diniz ve Göztepe Başkanı Mehmet Sepil ile görüşen Kocaoğlu, "Mahkeme sürecinde eksiklikler olduğu için bu karar çıkmış. Toplu Konut İdaresi'nin Konak ve Karşıyaka Belediyesi'ne bazı evrakı göndermesi gerekiyor. Bu evrak tamamlanınca sorun kalmaz. Statlar inşa edilir. Biz tarihe not düştük" diyerek, statlara engel olmayacakları izlenimini yarattı. Ancak Başkan Kocaoğlu DHA'ya yaptığı açıklamada, "Örnekköy'e yapılsın stat. Olmuyorsa Çiğli garajı var. Yalı ve Göztepe statları altyapı olarak kalsın " diyerek, yapımına başlanmış statların inşasına her an yeni bir engel çıkarabileceğinin sinyalini vermeyi de ihmal etmedi.

MEVZUAT BAHANESİ

Ankara 18. Asliye Mahkemesi'nin hafta başında ihaleleri mülkiyetle ilgili eksiklerin giderilmediği gerekçesiyle iptal etmesinin ardından apar topar açıklama yapan Büyükşehir "sorun sadece mülkiyet değil" demiş ve otopark, deprem toplanma yeri, bina yoğunlaşması, trafik gibi diğer bahaneleri sıralayıp, "itirazımın ve davamın arkasındayım" mesajı vermişti. Büyükşehirin statlara karşı çıkış gerekçeleri arasında vurgulanan eksiklerden birisi "otopark kapasitesinin mevzuata uygunsuzluğu." Egeli Sabah, Büyükşehir'in Bornova'da inşa ettiği 6 bin 700 kişilik Doğanlar Stadı'nda incelemede bulundu ve burasının da otopark kapasiteninin mevzuata uygun olmadığını çıkardı. Bir türlü kullanıma açılamayan statta 186 araçlık park yeri var. Oysa mevzuata göre, bu sayının 223 olması gerekiyor. Bu tablo, Göztepe ve Karşıyaka statlarına yapılan itirazların ne derece samimi olduğunu da açıkça ortaya koyuyor. Ayrıca UEFA'nın da güvenlik açısından statlarda yüksek kapasiteli otoparklara sıcak bakmadığı biliniyor.

İZMİR CEZALANDIRILIYOR ALGISI
Eski Adalet Bakanlarından ve Karşıyaka Kulübü'nün eski yöneticilerinden Hasan Denizkurdu, aralık ayında düzenlenen bir ödül töreninde plaket almak üzere çıktığı sahnede mikrofonu eline alarak, mealen "Hükümet İzmir'i cezalandırıyor. Bursa'ya, Konya'ya, Kayseri'ye stat yapıyorlar ama İzmir'e yapmıyorlar" demişti. Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın yapılması için büyük uğraş vermesine rağmen CHP'li İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ısrarla Karşıyaka ve Göztepe statlarını yaptırmamaya çalışması, "Hem yaptırmamak, hem de 'yapmıyorlar' diye algı yaratmak politikasının bir tezahürü mü" sorusunu akıllara getiriyor. Karşıyaka ve Göztepe'de yapımına başlanan stat inşaatlarının durmasına İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan'dan sert tepki geldi. Bilal Doğan, "İstemezükçü Aziz Kocaoğlu'nun bu "Karşıyım karşı, her şeye karşı" tavrı nedeniyle İzmir bir kez daha darbe yemiş, spor camiası büyük bir zarar görmüştür. Bu kent sizi asla affetmeyecek ve tarih şahsınızı "Engelci Başkan" olarak anacaktır" dedi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar da engellerin aşılarak statların inşası için ellerinden geleni yapacaklarını kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkan herkesin kafasını karıştırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN