Hem polis şefi hem psikolog

Elazığ'dan İzmir'e atanan Türkiye'nin tek kadın Toplum Destekli Polislik Müdürü Zeynep Erdoğan Derse, "Psikolog olmamın avantajıyla kadına yönelik şiddeti azaltmak için projeler yapacağım" dedi

Giriş Tarihi: 12.1.2016
Hem polis şefi hem psikolog
Elazığ Emniyet Müdürlüğü'nden 2 ay önce İzmir Emniyet Müdürlüğü'ne atanan Zeynep Erdoğan Derse, Türkiye'nin tek kadın Toplum Destekli Polislik (TDP) Şube Müdürü olarak görev yapıyor. Ankara Üniversitesi rehberlik psikolojik danışmanlık bölümü mezunu olan evli 2 çocuk annesi Derse, hem psikolog hem de kadın olmanın avantajıyla insanlarla çok kolay iletişim kurup sorunlarına çözüm buluyor. Derse'yi gören İzmirliler hem şaşırıyor hem de yoğun ilgi gösteriyor. Kadına yönelik şiddet olaylarının önlenmesi konusunda yeni projeler geliştireceğini söyleyen Derse, "Daha önce görev yaptığım yerlerde kadınlarla ilgili sivil toplum örgütleriyle çeşitli çalışmalar yürütmüştüm. İzmir'de de önümüzdeki günlerde kadına yönelik şiddetin önlenmesi konusunda çalışmalar yapmayı planlıyorum" dedi. Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Rehberlik Psikolojik Danışmanlık bölümünden 1999 yılında mezun olan Derse, aynı anda polis akademisini de bitirdi. Hayalinde avukatlık olan Derse, şartlar uygun olmayınca polisliği tercih etti. İlk olarak Balıkesir Polis Okulu'nda göreve başlayan evli iki çocuk annesi Derse, 2004'te İzmir'e geldi. İzmir'de Konak İlçe Emniyet Müdürlüğü Çocuk Büro Amirliği'nde çalışan Derse, ardından şark görevi için Elazığ'a gitti. Yaklaşık 2 ay önce İzmir Emniyet Müdürlüğü'ne atanan Derse, Türkiye'nin ilk Toplum Destekli Polislik Şubesi kadın müdürü olarak görev yapıyor.

TEMEL İŞLEV, İLETİŞİM KURMAK
Mesleğinde rehberlik psikolojik danışmanlık bölümü mezunu olmanın faydasını gördüğünü anlatan Zeynep Erdoğan Derse, "Özellikle 2004'te çocuk büro amirliğinde görev yaparken rehberlik psikolojik danışmanlık bölümü mezunu olmanın yararı çok oldu. Eğitimim çocuklarla iletişimde ve empati kurmada çok yararlı oldu. Şu an görev yaptığım toplum destekli polislik şubesinde de psikolojik danışmanlık bölümü eğitimim mesleğime katkı sağlıyor. Şubemizin en temel işlevi insanlarla iletişim kurmak" dedi. Eşinin de İzmir Emniyet Müdürlüğü'nde polis olarak görev yaptığını anlatan Derse, 2 çocuk annesi olarak iç acıtan hikayelerle karşılaştığında üzüntü yaşadığını belirtti, şöyle devam etti; "İnsanın psikolojisi bozuluyor. Herkesi öyle görmeye başlıyorsunuz. İnsanlara olan güven duygunuzu kaybediyorsunuz. En kötüsünü gördüğünüz için herkesin öyle olduğunu sanıyorsunuz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hem polis şefi hem psikolog
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN