24 daireyi 100 farklı kişiye satıp kaçmışlar

Gaziemir'de "tanınmış, güvenilir" oldukları söylenen iki müteahhidin aynı daireyi farklı kişilere sattıkları ortaya çıktı. Durumu fark eden mağdurlar savcılığa suç duyurusunda bulundu. Dolandırıcılığın boyutu 6 milyon lirayı geçiyor

Giriş Tarihi: 14.1.2016
24 daireyi 100 farklı kişiye satıp kaçmışlar
İzmir'in Gaziemir ilçesinde, iddiaya göre müteahhitler S.Ö. ve H.P, site inşa edecekleri vaadiyle henüz ortada olmayan 24 daireyi yaklaşık 100 kişiye satma vaadiyle sözleşme yapıp, söz konusu vatandaşların paralarını aldıktan sonra ortadan kayboldu. Savcılığa suç duyurusunda bulunan mağdurlardan 62'sinin avukatı Mehmet Kozan, "PTT'de çalışan iki kişinin aynı daireyi aldıklarını öğrendikten sonra sosyal medyada durumu paylaşmalarıyla dolandırıcılık ortaya çıkıyor. Bizim edindiğimiz bilgiye göre bu şekilde 100 civarında kişi dolandırılmış. 38 kişi adına yaptığımız ilk şikayette 3 milyon lira civarında bir miktar ortaya çıktı. Yüz civarında mağdur olduğu düşünülürse, 6 ila 10 milyon liralık bir dolandırıcılık söz konusu" dedi. Mağdurlardan evli ve 2 çocuklu Nihal Turan (52), "İki daire için anlaşma yaptık. Ben ve eşim kamudan emekliyiz, ikimizin emekli parası ve 25 yıl boyunca biriktirdiğimiz 330 bin lirayı bu iki müteahhide verdik. İnşaat 1 ay sonra başlayacak dediler. Sonra her sorduğumuzda bir bahane uydurup bizi 1 yığl oyaladılar. Dolandırıcılıkla karşı karşıya olduğumuzu fark edince yasal yola başvurduk" diye konuştu.

GÜVENİLİR DEMİŞLER
İki çocuk babası Ergün Kara (53) ise söz konusu müteahhit hakkında yaptıkları araştırmada "sağlam, güvenilir, Gaziemir'in yerlisi" diye bilgi alınca para vererek, sözleşme yaptıklarını ancak sonradan aynı dairelerinin 2-3 farklı kişiye satıldığının ortaya çıktığını anlattı. Kara, "Şimdi müteahhitlere ulaşamıyoruz. Buradaki mağdur insanların kimisi emekli ikramiyesini, kimisi yılların birikimini yatırdı" diyerek, dolandırıcılık zanlılarının yakalanmasını istedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
24 daireyi 100 farklı kişiye satıp kaçmışlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN