Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aynı hataya düşmeyİn

Büyükşehir'in Menemen'de tıbbi atık sterilizasyon tesisi için belirlediği yere karşı çıkan Hakkı Durmaz "Daha önce buraya kurulan tesis, zaman içinde hayalet işletmeye dönüşmüştü" diye uyarıda bulundu

Giriş Tarihi: 15.1.2016
Aynı hataya düşmeyİn
İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nin ocak ayı ikinci oturumu Başkanvekili Sırrı Aydoğan başkanlığında gerçekleşti. Başkan Kocaoğlu'nun mazereti nedeniyle katılamadığı toplantıda Menemen Ahıdıdır mevkiinde yapılması öngörülen 18 ton kapasiteli tıbbi atık sterilizasyon tesisi tartışma konusu oldu. Menemen'de yapılacak olan tıbbi atık sterilizasyon tesisi için belirlenen yerin uygun olmadığını belirten AK Partili meclis üyesi Hakkı Durmaz, geçmişte yapılan hatalara tekrar düşülmemesi gerektiğini söyledi. Durmaz, "Bu tesisin yapılacağı arazi Menemen Ovası'nın göbeğinde bir yer. Rahmetli başkan İlhami Gürsoy zamanında alınan krediyle buraya çöp işletme tesis kuruldu. Bu tesisi daha sonra hurdacılar ve hırsızlar yağmaladı. Tesiste yer alan makineler çürüdü. Zaman içinde hayalet işletmeye dönüştü. Menemen'in Büyükşehir sınırlarına dahil edilmesi ile Büyükşehir Belediyesi bu tesisi de kendi bünyesine katmak, dolayısı ile hazineye olan borçlarını da üstlenmek zorunda kaldı" dedi. Geçen dönem Başkan Kocaoğlu'nun, Harmandalı Çöp Depolama alanını ekonomik ömrünü doldurduğu için buraya katı atık bertaraf tesisi kurmak istediğini de hatırlatan Durmaz, "Gelinen süreçte bu konuyu ilçemizde gündeme getirdik. Sivil toplum kuruluşlarının hassasiyetiyle Aziz Başkan bu kararından vazgeçti. Ancak buraya yapılacak olan tesisinin ihalesinden vazgeçmiş gibi görünse de kararlılığı devam ediyor. Burası yüzde 100 tarım toprağı olan bir yer. Bu konuyu lütfen bir daha düşünelim. Zamanın idarecileri bir hata yaptı diye bizde bu hataya düşmeyelim. 25-30 sene hayalet tesis olarak kalmış. İlla buraya yapacağım diye ısrar etmenin anlamı yok. Menemen'de bu konuda bir hassasiyet var. AK Parti grubu olarak tesisinin buraya yapılmasını istemiyoruz. Oy çokluğuyla geçse dahi dava açılacak. Tesisin yapılmasına karşı değiliz ama yer seçimine karşıyız. Bu konunun 'yer bulamadım' diye bir izahı olamaz" diye konuştu. Durmaz'ın sözlerine cevap veren Aydoğan, tıbbi atıkları usulüne uygun şekilde bertaraf etmek gerektiğini söyledi. Tesis yapımı konusunda geç kalındığını belirten Aydoğan sözlerini şöyle sürdürdü; "Haklısınız. Tesisi yapmakta biraz geç kaldık. Daha önce tıbbi atıkları Manisa'ya götürüyorduk. İşimizi görüyorlardı. Ama artık ihtiyaç haline geldi. Bize üç tane de katı atık bertaraf tesisi lazım. Yer bulmamız lazım."

ALSANCAK'A ŞARTLI ONAY

Mecliste ayrıca Alsancak Stadı arazisi içindeki belediyeye ait arsanın bedelsiz olarak Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'ne devri masaya yatırıldı. Mülkiyeti belediyeye ait 4 bin 239 metrekarelik arsanın 25 yıl süreyle Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'ne bedelsiz devri için meclisten oy birliğiyle şartlı onay kararı çıktı. Buna göre plan ve projelerin Büyükşehir Belediyesi'ne iletilmesinden sonra, bu alanda sadece stadyum, otopark ve spor tesisleri yapılması şartıyla belediye arsasının devrini gerçekleştirecek. Karar sonrası söz alan AK Partili Üye Ali Kökoğuz, Karşıyaka ve Göztepe statlarının el birliğiyle yapılmasını istedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aynı hataya düşmeyİn
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN