Sahte e-posta ile dolandırılmayın

Türkiye İhracatçılar Meclisi, 62 bin ihracatçıya yaptığı duyuruyla dış ticaret firmalarını sahte e-posta dolandırıcılarına karşı uyardı

Giriş Tarihi: 15.1.2016
Sahte e-posta ile dolandırılmayın
Son dönemde artan dolandırıcılık yöntemlerinde sahte e-posta ile dolandırıcılık öne çıkıyor. Firmaların ticari faaliyetlerini ve para trafiklerini izleyen dolandırıcılar, firmaların ödeme yapacakları süreçte sahte bir e-posta adresinden alacaklı firma gibi mail atarak ödeme yapılacak hesabın değiştirilmesini talep ediyorlar. Firma, maile göre hareket edip ödemeyi yaptığında borcunu ödediğini düşünürken, gerçek alacaklı ödemesini istediğinde firma dolandırıldığını anlıyor.

TEDBİRİNİZİ ALIN
Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, söz konusu dolandırıcılığın dış ticaret yapan firmaların başına geldiğinde sahtekarlığı yapanların çoğunlukla yurtdışından bu işlemleri yaptıkları için yakalanmalarının ve mağduriyetin giderilmesinin daha da zor hale geldiğini kaydetti. Dolandırıcıların dış ticaret firmalarının e-posta yazışmalarını takip ettiklerini anlatan Ünlütürk, "Yurtdışına ödeme yapacak olan firmalara müşteri e-posta adresine benzer adreslerden mesaj atılarak farklı hesap numarasına ödeme yapılması isteniyor. Bu talep yerine getirildiğinde büyük zararlar ortaya çıkabiliyor" diye konuştu. İhracatçı firmaların dijital ortamda gerçekleştirdikleri yazışmalarda azami güvenlik önlemlerini almaya çağıran Ünlütürk, şöyle devam etti: "Dış ticarete konu ülke dışındaki üçüncü bir ülkeye para transferi yapılması taleplerine ihtiyatla yaklaşılması gerekir, hesap numarası değişikliği bildiren e-posta mesajlarında gönderen kısmının dikkatle incelenmesi şart. En önemlisi bu tür taleple karşılaşıldığında ihracatçılarımız müşteriler ile ayrıca teyitleşmelerini öneriyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sahte e-posta ile dolandırılmayın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN