Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İTO'dan 2023 vizyonu

Giriş Tarihi: 21.1.2016
İTO'dan 2023 vizyonu

İzmir Ticaret Odası, 2015-2023 yıllarını kapsayan, 208 projeli 'İzmir İş Hayatı Stratejik Planı' kitabını tanıttı. Projede İzmir'in dünyanın yaşanabilir ilk 100 kenti arasında olması hedeflendi

İzmir Ticaret Odası (İTO), "İzmir İş Hayatı Stratejik Planı 2015- 2023" çalışmasını tanıttı. Planı İzmir Ekonomi Üniversitesi'nden 28 öğretim üyesi, İTO'dan iki müdür ve üç uzman hazırladı. "Büyüyen, gelişen, yenilenen kent", "Yaşayan, heyecan katan, değişime öncü olan kent", "Zenginleşen, yeşeren, koruyan kent" temaları belirlendi. Planla, İzmir'in dünyanın yaşanabilir ilk 100 kenti arasında olması, dünyanın sayılı ticaret merkezlerinden biri haline gelmesi hedeflendi. Ayrıca, kenti önümüzdeki 7 yılda bu iddialı hedefine ulaştıracak öncü sektörler olarak da kimya, tarım, turizm, sağlık, enerji, lojistik, finans ve yatçılık olarak seçilirken, bu sektörlerin lokomotif görevlerini gereği gibi üstlenebilmesi için çeşitli destek sektörlerin ve mekanizmaların hayata geçirilmesinin gereğine işaret edildi.

DAHA HIZLI DAVRANILMALI
İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir'de yatırım için kimya, turizm ve yatçılık sektörlerinin cazip olduğunu belirterek, uygun arsa yaratmak gerektiğine dikkat çekti. Demirtaş, "Dünyada para kazanmak için çok verimli yatırım alanı bulmak gerekiyor. Kaynak bulma konusunda olumsuz düşünmüyorum. İzmir'de hızlı şekilde yatırımı gerçekleştirme imkanı var. 13 organize sanayi bölgemiz var ama biri gelip bana '100 dönümlük fabrika yatırım arazisi bulun' dese ben bulamam. İzmir için hedeflerini büyük koymamız gerekiyor. OSB'ler için 'yüzde 75 doluluk oranına erişmeden gelişme bölgesi yapılamaz' deniyor. Hadi dolduk. Bu kez arazi üretmekte zorlanıyoruz. Kenti yönetenlerin biraz daha hızlı hareket etmesi, İzmir'in yaşanacak 100 kent arasına girmeyi onların da hayal etmesi gerekiyor" ifadelerinde bulundu. Demirtaş, İE Üniversitesi'nde bu yıl robot teknolojisi ve yapay zeka ile uzay bilimleri fakültesi açacaklarını belirtti, "Bu yıl Güney Kore'ye gideceğiz. Orada, Ar-Ge'ye ayrılan pay yüzde 8. yenilikleri ortaya koyan insanları nasıl yetiştiriyorlar onlara bakacağız" dedi. Demirtaş hazırlanan stratejik planı İzmir'de yöneticilere, yatırımcılara, Ankara'da bakan ve milletvekillerine de sunacaklarını bildirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İTO'dan 2023 vizyonu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN