Urla Balıklıova'da ev yıkımı gerginliği

Kıyı Kanunu'na uygun olmadığı gerekçesiyle yıkımına karar verilen evlerin sahipleri dün ekiplerin önünde barikat kurdu. Avukat Baratalı da ortada henüz bir mahkeme kararı olmadığını savundu

Giriş Tarihi: 21.1.2016
Urla Balıklıova'da ev yıkımı gerginliği
'in Urla ilçesine bağlı Balıklıova'da, özel idare teşkilatının kapatılması üzerine belediyeye devredilen 74 evin Kıyı Kanunu'na uygun olmadığı gerekçesiyle yıkılmak istenmesi gerginliğe yol açtı. Burada 25 yıldan bu yana kira verip oturan ev sahiplerinin, yıkım kararına karşı açtığı davayı, yerel mahkemenin reddetmesi, Danıştay'ın da bunu onamasıyla, tahliye için harekete geçildi. Danıştay'ın kararından sonra Urla Belediyesi, yıkım kararının artık onandığı yönünde açıklama yaptı. Kaymakamlık görevlileri ve jandarma ekipleri dün tahliye için evlerini bulunduğu Balıklıova Mahallesi'ne gitti. Buradaki evlerde oturanlar, ortada bir mahkeme kararı bulunmadığını öne sürdü. Evlerin bulunduğu alanın girişi önünde de jandarmaya set oluşturuldu. Bu sırada zaman zaman tartışmalar oldu.

NEREYE GİDECEĞİZ

Vatandaşlar görevliye, "Sen görevini yapıp evine gideceksin. Biz evi boşalttıktan sonara nerede kalacağız? Çocuklarımız için direniyoruz. Burada hukuksuz bir durum yok" karşılığını verdi. Evlerde oturanlardan Zühre Umay, "Belediyenin rant kapısı yapmaması için direniyoruz. Danıştay'dan bir karar gelirse, boynumuz kıldan ince. Çeker, gideriz. Mahkeme kararı olmadan bu kadar insanı söz verdikleri halde dışarı atıyorlar" dedi. Ev sahiplerinin avukatı Yusuf Baratalı ise, ortada yıkım için alınan bir mahkeme kararı olmadığını öne sürdü. Baratalı, şöyle konuştu: "Yerel mahkeme, kesin ve yürütülmesi gereken bir işlem olmadığı için kararı reddetti. Masraf ve vekalet ücretini ödememizi istedi. Bunu Danıştay'a götürdük. Danıştay'ın reddettiği budur. Yıkım için esas mahkeme henüz sonuçlanmadı. Ama belediye dünden beri sanki bir mahkeme kararı varmış gibi manipülasyon yapıyor."

EYLEM YAPMIŞLARDI

Yusuf Baratalı, belediyenin kendini haklı görüp işlem yapmaya çalıştığını ancak bir iptal kararı çıkmayacağının garantisinin bulunmadığını belirterek, " Mahkeme ne karar verirse versin, adaletin kestiği parmak acımaz, ama ortada yıkım için bir karar yok" dedi. Balıklıova'da yıkılmak istenen evlerde yaşayanlar, geçen yıl ağustos ayında, CHP'li Urla Belediyesi'ne tepki için, CHP İzmir İl Başkanlığı'nı işgal etmişlerdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Urla Balıklıova'da ev yıkımı gerginliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN