Yeni kent merkezine ulaşım planlaması şart

İzmir'in yeni kent merkezi Bayraklı-Salhane bölgesi, rezidanslar ve iş merkezleriyle gelişmeye devam ederken, artan nüfus ve bina yoğunluğu trafik sorununu gündeme taşıdı

Giriş Tarihi: 23.1.2016
Yeni kent merkezine ulaşım planlaması şart
İzmir'de kentin yeni merkezi olarak kabul edilen Bayraklı- Salhane bölgesinde yakın gelecekte 500 bin kişinin yaşaması ve günde 1.5 milyon kişinin etkileşim halinde olması bekleniyor. Bölgede mevcut bina ve nüfus yoğunluğunun üstüne gelecek yeni binalar ile artan popülasyonun trafiği daha da artırması öngörülüyor. Şehir Planlamacıları Odası İzmir Şube Başkanı Özlem Şenyol Kocaer, ulaşım master planlarının olası risklerin büyüklüğünü gösterdiğine dikkat çekti. Bölgeyle ilgili ulaşıma dair yeni çözümler getirmenin şart olduğunu vurgulayan Kocaer, mevcut toplu taşıma sisteminin gelecek yoğunluğu kaldıracak kapasitede olmadığını kaydetti.

NÜFUS YOĞUNLAŞACAK
Bölgede birçok projenin devam ettiğini ve biten projelerin hala, tam olarak dolmadığını aktaran Kocaer, "Süren projelerin bitmesi ve var olan binaların tam nüfus yoğunluğuna ulaşmasıyla birlikte bölgede yaşayan ve çalışan insan sayısında büyük bir artış olacak. İnsan sayısının artmasıyla, trafik yoğunluğu doğru orantılı artacak. Zaten Altınyol gibi bağlantılı ana arterlerdeki yoğunluk katlanarak büyüyecek. İlk olarak yapmamız gereken yeni kent merkezine gelen insanları mümkün olduğunca özel araç kullanmamaya teşvik etmek. Bunun için de mevcut toplu taşıma sistemlerini geliştirmek zorundayız. Metro ve diğer raylı sistemde bölgeye ek yatırımlar gerekiyor. Bayraklı İskelesi aktif hale getirilerek kentililerin daha fazla kullanılması sağlanmalı. Bisiklet yolları geliştirilerek çevreden insanların bisikletleriyle bölgeye gelmeleri teşvik edilmeli. Para karşılığı otopark muafiyeti yeni binalarda kesinlikle uygulanmamalı. Her binanın otoparkı mutlaka olmalı" diye konuştu. Müteahhitler Federasyonu (MÜFED) Başkanı Necip Nasır, "Müteahhitler olarak en büyük derdimiz aslında ulaşım sorunu. Şehrin planlanıp bu yönde atılımlar atılması gerekiyor; ancak bu yönde çalışmaları maalesef göremiyoruz. Günü kurtarmaya yönelik faaliyete geçirilen projeler, sorunu geçici çözse de uzun vadede daha da derinleştiriyor. Bu bölge için deniz taşımacılığı aktif bir şekilde gündeme alınmalı" dedi.

KALICI ÇÖZÜMLER GEREKLİ

Kavuklar Grup Gayrimenkul Geliştirme Grup Başkanı Metehan Kavuk, deniz ulaşımını en kısa zamanda daha aktif hale getirmek, bölge için 100 yıllık planlar yapmak gerektiğini belirtti. Gözde Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Kalı, "Dünya kentlerini incelemeli ve uzun vadeli planlarımızı şimdiden oluşturmalıyız. Bölge deniz taşımacılığı için oldukça uygun. Bayraklı İskelesi ve yeni kent merkezi arasında raylı bağlantı kurmalıyız" diye görüş belirtti. Folkart Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak ise İzban hattının yer altına alınması önerisini gündeme getirerek, "Elbette bunun ciddi bir maliyeti de olacak. Bu ölçekteki merkez alanlar için metro hatları Yeni Kent Merkezi çalışanlarını en kısa sürede evlerine ulaştıracak şekilde yeniden kurgulanmalı, bu hatlar yer altına alınarak hat ve sefer sayılarının ihtiyaca uygun hale getirilmesi gerekmektedir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni kent merkezine ulaşım planlaması şart
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN