Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Toprağı kayan, çimleri kurtlanıp sararan park

Hizmete gireli dört ay olan Menemen'deki Koyundere Cumhuriyet Parkı imalat hataları yüzünden kullanılamaz hale geldi. Semt sakinleri, defalarca uyardıkları halde hataların giderilmediğini söyledi

Giriş Tarihi: 24.1.2016
Toprağı kayan, çimleri kurtlanıp sararan park
Menemen Koyundere'de İzmir Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri ile Park Bahçeler Daire Başkanlığı tarafından Cumhuriyet Parkı'na serilen çimlerin de Kordonboyu'ndakiler gibi hastalıklı olduğu anlaşıldı. Günbatımı Sitesi yakınındaki park yaklaşık 4 ay önce hizmete sokuldu. Parkla birlikte yapılan istinat duvarları, yol düzenleme çalışmaları Büyükşehir Belediyesine yaklaşık 6.5 milyon liraya maloldu. Yaklaşık 10 dönümlük alana kurulan ve Koyundere Cumhuriyet Parkı adı verilen parka serilen hazır çimler kısa süre sonra hastalıklı olduğu için sarardı. Eğim olan bazı yerlerde de çökmeler ve toprak kaymaları oldu. Alanın sulanmasıyla birlikte, çimleri yiyen kurtlar yüzeye çıkarken, belediye tarafından yapılan ilaçlamanın da sonuç getirmediği öğrenildi. Diğer taraftan parkın önemli bir bölümüne de çim serilemedi. Çimlendirilmek üzere ayrılan alanların etrafına gerekli düzenleme yapılmadığı için yağan yağmurlarla doldurulan toprak da park içindeki yürüyüş alanlarına akmaya başladı.

AYDINLATMA YETERSİZ

Parkın içine aydınlatma için güneş enerjisi ile çalışan aydınlatmalar kondu. Aydınlatmaların yetersiz kalması vatandaşın havanın kararması ile birlikte elini eteğini parktan çekmesine neden oldu. Günbatımı Sitesi yöneticisi Metin Karabulut, belediyenin yaptığı parkın imalat hataları ile dolu olduğunu söyledi. Parktaki eğimin siteye doğru verilmesi sonucu yağmur yağdığında biriken suyun sitenin içine aktığını belirten Karabulut defalarca belediye yetkililerini uyarmalarına rağmen soruna bir çözüm getirilmediğini söyledi. Güneş enerjisi ile çalışan panelli aydınlatmaların akşam çalışmadığına dikkat çeken Karabulut şunları söyledi: "Güneş enerjisiyle çalışan aydınlatmalar hava karardıktan belli bir süre sonra işe yaramıyor. Park ve çevresi tamamen zifiri karanlık hale geliyor. Geceleri park alkoliklerin, uyuşturucu müptelalarının mekanı haline dönüşüyor." Parkın yeni açılmasına rağmen çimlerin kısa sürede sarardığını, yağmurlu havalarda yağmur suları ile birlikte yüzeye çıkan kurtlardan ötürü parkın zemininin kurt dolduğunu belirten Karabulut çevre sakinlerinin yaşananlardan ötürü çocuklarını gönül rahatlığı ile parka götüremediğini söyledi. Karabulut ayrıca sitenin arka kısmından geçen 7529 sokağın Sevgi Yolu Caddesi'ne çıkışında döner kavşak olmadığı için arabaların karşı şeride geçmek için ters yönden gitmek zorunda kaldığını söyledi. Sevgi yolu Bulvarında ışıklandırma olmadığını bunun da kazalara neden olduğunu belirten Karabulut, imalat hatalarının giderilmesini ve eksik kalan düzenlemelerin bitirilmesini istedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Toprağı kayan, çimleri kurtlanıp sararan park
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN