Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dolandırıcılık değil örgütlü suç ve yağma

Telefon açtıkları kişilere çeşitli yalanlar uydurup korkutarak, para ya da değerli eşyasını alan sanıkların, "yağma ve suç örgütü kurmak" suçlarından yargılanması gerektiği ifade edildi

Giriş Tarihi: 26.1.2016
Dolandırıcılık değil örgütlü suç ve yağma
Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Ruhan Erdem, Yargıtay'ın telefonla dolandırıcılık suçuna yönelik farklı kararları olduğunu, ancak yargılamanın dolandırıcılık değil, "yağma ve örgüt kurmak" suçlarından yapılması gerektiğini belirterek, "Bu suçların 7 yıl olan alt ceza sınırı bile caydırıcı olacaktır" dedi. Telefonla ulaştıkları kişilere "biz polisiz, hesabınız terör örgütünün eline geçti vs" gibi yalanlar uyduranlar bugüne kadar, aralarında TBMM'nin eski başkanı, eski dışişleri bakanı Hikmet Çetin, Prof. Dr. Canan Karatay, ceza hukukçusu Prof. Dr. Erdener Yurtcan, sanatçı Itır Esen gibi ünlülerin de olduğu binlerce kişiyi tuzaklarına düşürerek, paralarını aldı. İzmir'de, 2015 yılında iletişim yoluyla 486 dolandırıcılık olayı yaşandı, bu olaylarda dolandırılan para miktarı 12 milyon 500 bin TL oldu. İzmir polisi, bu olaylardan 155'ini aydınlatmayı başararak 101 kişiyi yakaladı. Yakalananlardan 80'i tutuklanırken, 1 milyon 250 bin TL de polisin çalışmasıyla kurtarıldı. Kurbanların yüzde 80'den fazlasının 40 yaş üstü kişilerden oluşması dikkat çekti. Türkiye genelinde ise geçen yıl 9 bin 950 olay meydana geldi, şüpheli olarak yakalanan bin 780 kişiden 786'sı tutuklandı. Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Ruhan Erdem, bugüne kadar sanıkların "nitelikli ya da basit dolandırıcılık" suçlarından yargılandıklarını kaydederek "Bu tip olaylarda psikolojik cebir söz konusu. Kurbanda, böyle bir parayı ödemek zorunda olduğu kanaati yaratılıyor. Silah yok, bıçak yok ama psikolojik olarak da iradeyi zorlamaya yönelik her türlü davranış cebirdir. Silahla olması beklenmemeli, deyim yerindeyse 'parayı ödersin yoksa sonuçlarına katlanırsın' deniliyor. Kurban korktuğu için ödüyor, kandırıldığı için değil. Nitelikli mi basit mi olduğuna bakılmaksızın dolandırıcılık suçuna hiç girmeden, burada savcıların ve mahkemelerin yağma suçundan işlem yapması gerekiyor. Yağma suçunun basit hali olsa bile alt sınırı 6 yıldan başlıyor, ikincisi bu tür olaylar soruşturulurken bireysel değil, örgütlü bir yapı aranmalı. Bu da cezayı artıracaktır ve caydırıcı olacaktır" diye konuştu.

SEBEP KORKU VE STRES

Yaşar Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Berrin Eylen Özyurt, bu tip olaylarda kişilerde korku ve stres durumunun oluştuğunu belirtti. Berrin Eylen Özyurt, "Sevdiği birinin ya da kendisinin başına kötü bir şey geleceği, yasal olarak suçlu duruma düşeceği endişesiyle birçok insan şiddetli bir korku duygusu yaşar. Özellikle ani bir tehlike veya tehdit ile karşılaşıldığında korkunun dozu yükselir, aynı zamanda yargılarımızda hata yapmamıza ve gerçekçi duruma uygun tepkiler vermemize engel olabilir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dolandırıcılık değil örgütlü suç ve yağma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN