Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Diyabet tedavisinde ameliyatsız yöntem

Tip 2 Diyabetin tedavisinde uygulanan "Endobariyer" yöntemi , insülin ignesiyle düsürülen degerlerin de kendiliginden asagıya çekilmesini saglıyor

Giriş Tarihi: 27.1.2016
Diyabet tedavisinde ameliyatsız yöntem
Izmır Üniversitesi Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Vedat Göral, "Endobariyer" adı verilen yeni bir yöntemle Tip 2 Diyabet hastalıgının tedavi edildigini söyledi. Islemin gastroenteroloji bölümü olan ve endoskopi yapılan her yerde uygulanabildigini kaydeden Prof. Dr. Göral, "Endobariyer yöntemiyle tedavi, özellikle sisman Tip 2 Diyabet hastaları için çok faydalı. Ameliyat sartları gerektirmedigi gibi narkoz da verilmiyor. Hastayı damar yoluyla uyuttuktan sonra endoskopi islemiyle agız yolundan girerek mideye geliyoruz. Burada teflon içerikli aparat mide çıkısına sabitleniyor ve ince bagırsak içerisine 65 santimetre boyunca ilerliyor. Gıdalar, ince bagırsak yerine bu kanaldan geçtigi için pankreas ve safra kesesi tarafından algılanmıyor. Böylelikle kan sekeri artmıyor. Seker seviyesi normal hale geliyor. Fazla hormon salgılanmadıgı için seker hastalarının insülin ignesi veya ilaç kullanmasına gerek kalmıyor" dedi.

BASARI ORANI YÜKSEK

Endobariyer yönteminde ameliyat ortamına ihtiyaç olmadıgını kaydeden Göral, "Sadece endoskopi odasında yapılan, kısa ve basit bir islemdir. Uygulaması ve çıkarılması kolay bir islemdir. Herhangi bir kesi ve yara izi yok. Yüzde 100 basarısı var, takıp çıkarmak çok kolay. Altı ay sonra çıkarılıyor. Yakın bir zamanda bu operasyonlara baslayacagız. Insülin ignesi ile düsürülen degerler, bu tedavi yöntemiyle kendiliginden düsüyor. Bu islem aynı zamanda seker hastalarına kilo verdiriyor. Tedavi sonrası doktor tavsiyesine uyarak diyet ve düzenli egzersiz yapıldıgı takdirde hastalık bir daha nüksetmiyor" diye bilgi verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Diyabet tedavisinde ameliyatsız yöntem
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN