Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mustafa Balbay'a Cumhuriyet şoku

Cumhuriyet Gazetesi'nde yazılarına son verilen CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, "Cumhuriyet'te Fetoculuktan kürtçülüğü her şey serbest ama CHP milletvekili olarak yazı yazmak yasak" diye konuştu

Giriş Tarihi: 3.2.2016
Mustafa Balbay'a Cumhuriyet şoku
CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay'ın Cumhuriyet Gazetesi'nde yazılarına son verildi. Genel başkanlık yarışı nedeniyle yazılarına ocak ayı sonuna dek ara veren Balbay'ın 1 Şubat'ta gazeteye gönderdiği yazı yayımlanmadı. Balbay, bir dönem Ankara temsilciliğini de yaptığı gazetenin yazılarını yayımlamamasına tepki göstererek düşüncelerini Cumhuriyet Gazetesi İcra Kurulu başkanıyla konuştuğunu ve "Bu tablo Cumhuriyet'te Fetoculuktan Kürtçülüğe kadar her şey serbest ama CHP milletvekili olarak yazı yazmak yasak diye özetlenecek bir tablodur" dediğini bildirdi. Balbay yaptığı yazılı açıklama ile Cumhuriyet Gazetesi'nde köşe yazılarına, CHP olağan kurultayında genel başkanlık yarışı nedeniyle ocak ayı sonuna kadar ara verdiğini, 1 Şubat itibariyle gazeteye yazı gönderdiğini ancak yayımlanmadığını bildirdi.

'BANA BİR ŞEY SÖYLENMEDİ'
Balbay, şunları söyledi: "8 Kasım günü gazetedeki köşemde 'izindeyim' başlıklı yazıyla okurlardan ocak ayı sonuna dek izin almıştım. 25 Ocak'ta Cumhuriyet Vakfı başkanını arayıp şubat başında yazılara başlamak istediğimi söyledim. 1 Şubat pazartesi günü "yeniden merhaba" başlıklı yazımı gönderdim. Genel yayın yönetmen yardımcısına bilgi verdim. 'İcra kurulu başkanı Akın Bey sizinle ilgili bir karar alındığını söyledi' karşılığını aldım. Bana hiçbir şey söylenmediğini, izne ayrılırken söz verdiğim gibi şubat başında yeniden yazı gönderdiğimi anlattım. Biraz sonra bana döneceğini söyledi. Aradı ve 'Vakıf yönetimi siz izindeyken karar almış. Aktif siyaset yapanlar artık yazı yazmayacakmış' dedi. Bunun doğruluğu yanlışlığı bir yana, en azından bana bilgi verilmesi gerekirdi. İcra kurulu başkanıyla konuştum ve düşüncelerimi paylaştım. Kendisine 'Bu tablo Cumhuriyet'te Fetoculuktan Kürtçülüğe kadar her şey serbest ama CHP milletvekili olarak yazı yazmak yasak diye özetlenecek bir tablodur. Üstelik ben bu gazete için bedel ödedim' dedim." Balbay, gazeteden kararın yazılı olarak iletilmesini istediğini, gazete yönetiminin buna önce 'evet' sonra 'hayır' dediğini de bildirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mustafa Balbay'a Cumhuriyet şoku
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN