Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Korunan alana atık tesisi mi kurulur?

Uluslararası Ramsar Sözleşmesi çerçevesinde koruma altına alınan Menemen Ovası'na tıbbi atık tesisi kurulmasına yönelik proje, ilçe halkını, üreticileri ve sivil toplum örgütlerini kızdırdı

Giriş Tarihi: 6.2.2016
Korunan alana atık tesisi mi kurulur?
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin, uluslararası Ramsar Sözleşmesi kapsamında koruma altına alınan, yıllık 50 bin ton pamuk üretiminin yapıldığı Menemen Ovası'na tıbbi atık sterilizasyon tesisi kurmak için harekete geçmesi, ilçeyi ayağa kaldırdı. Ahıhıdır Mahallesi'ndeki 6 bin metrekarelik alana yapılması planlanan tesiste verimli tarım arazilerinin bulunduğu kaydedildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından daha önce de aynı bölgeye katı atık bertaraf tesisi kurulmak istendiğini söyleyen AK Parti Menemen İlçe Başkanı Mithat Çetin, "Bütün sivil toplum örgütleri tepki koymuşlardı. Bu bölge Kesikköy'e yakın. Verimli tarım arazilerinin olduğu bölge. Böyle bir tesisin yapılması doğanın kanununa aykırı. Menemen'de tesis yapılması bizi rahatsız etmez ama bu bölge tamamen tarım arazilerinin bulunduğu bir yer. Orada beyaz altın diye tabir ettiğimiz pamuk yetiştiriliyor. Başta çiftçiler olmak üzere Menemen Ziraat Odası da işe karşı. Aziz Kocaoğlu kafaya taktı, tesisi buraya yapmak istiyor" dedi.

MAHKEMEYE GİDECEKLER

CHP Menemen İlçe Başkanı Hürol Taklak ise İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin buraya tesisi yapması durumunda Menemen Ziraat Odası ile sulama birliklerinin mahkemeye gideceklerini ifade etti. Taklak, "Büyükşehir, sivil toplum kuruluşlarına tesisin bölgede bir sıkıntı yaratmayacağını söylemiş. Yetkililerinin buraya gelip anlatması lazım. Vatandaş ikna olursa tesisisin olmaması için sebep yok. Bu mutlaka İzmir'de bir yere yapılacak. O bölgenin 4 tarafı su. İZSU'nun su türbini var. Bu nedenle o bölgedeki vatandaşlar tesisin buraya yapılmasını istemiyor. Bunun sulara zararı yok ise vatandaşımız ikna olur. Bilgilendirme yapılmalı. Menemen Ovasına insan diksen insan çıkar" şeklinde konuştu. Menemen Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Karagöl ise bölgede son derece verimli tarım arazilerinin bulunduğuna dikkat çekerek, şu bilgileri verdi: "O bölge tesis yapılmaya müsait değil. Sulama kanalları var. Pamuk yetiştiriliyor. 2 içme suyu artezyeni var. İmkansız görüyoruz. Onlar niyetlendirdiler. Geçen sefer buraya yapılmasını engelledik.

ÇED RAPORU YANLIŞ
Daha önceki belediye başkanının aynı bölgeyle ilgili aldığı bir ÇED raporu var. Zamanında yanlış alınmış bir rapor. O yerde toplulaştırma yapıldı. Kanalları, yolları, her şeyi tarıma müsait şekle getirildi. Tarım yapılabilecek en uygun yerlerden birisi. Tekstil sanayinin en büyük gereksinimi pamuk üretim devam etsin istiyoruz. 100 bin dönüm arazi üzerinde, yıllık 50 bin ton pamuk üretimi yapılıyor. Türkiye'nin en kaliteli pamuğu Menemen'de yetişiyor. Ayrıca uluslararası Ramsar Sözleşmesi'ne göre alan koruma kapsamında. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden buraya yapılmamasını istedik. Baaşkan mutlaka gerekeni yapacaktır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Korunan alana atık tesisi mi kurulur?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN