Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Emlakçılara otoyol dopingi

İzmir emlak piyasasının önde gelen isimleri, İstanbul-İzmir arasındaki ulaşım süresini 3.5 saate düşürecek İzmir-İstanbul Otoyolu projesinin sektörü canlandıracağı ve emlak fiyatlarını artıracağı görüşünde birleşti

Giriş Tarihi: 7.2.2016
Emlakçılara otoyol dopingi
İstanbul-İzmir arasındaki ulaşım süresini 3.5 saate düşürecek İzmir-İstanbul Otoyolu hızla tamamlanırken; İzmir emlak piyasası da İstanbullu yatırımcıları beklemeye başladı. İnşaat sektörü temsilcileri projenin tamamlanmasının ardından İzmir'deki emlak piyasasının canlanacağı görüşünde birleşti. Özellikle projenin ilk açıklandığındaki talep son dönemde biraz durgunlaşsa da, projenin tamamlanmasıyla birlikte talebin yeniden canlanacağı yönündeki görüş ağır basıyor. İzmir'de en çok hangi bölgenin projeden olumlu etkileneceği yönündeki görüşler ise farklı. Ancak tüm sektör temsilcilerinin birleştiği ortak nokta, İzmir genelinde emlak fiyatlarının artacağı yönünde. Konuyu İzmir'de sektörün önde gelen isimleri birlikte değerlendirdi.

PLANLAR YETERLİ DEĞİL
Müteahhitler Federasyonu Başkanı Necip Nasır: İzmir açısından önemi tartışılamaz bir proje. Ankaraİzmir hızlı tren hattının da tamamlanmasıyla İzmir hem İstanbul ile hem de Anadolu ile kucaklaşmış olacak. Başta inşaat sektörü olmak üzere; İzmir'deki tüm ekonomik sektörler bu anlamda büyük canlılık kazanacak; ancak inşaat sektörü büyük bir ivme kazanacak. Bizim bütüncül ve bölgesel planlarla İzmir'i inşaat sektörü açısından yatırım yapılabilir bir kent yapmamız gerek. Mevcut planlar yeterli değil. Planları oluşturmadığımız sürece, gelecek talep sadece yeni sorunların doğmasına neden olacaktır.

BORNOVA GELİŞİR
Kavuklar Grup Gayrimenkul Geliştirme Grup Başkanı Metehan Kavuk: İzmir-İstanbul Otoyol Projesi ilk açıklandığı 2011 yılından bu yana özellikle Urla ve Çeşme gibi Yarımada'da bulunan araziler 5 kata kadar değerlendi. Proje'nin 2018 yılına kadar tamamlanması bekleniyor. Artık fiyat artış sırası kent merkezine geldi. Yeni Bornova olarak isimlendirdiğimiz Altındağ - Çamdibi bölgesi özellikle üretilen arsa ve satış fiyatları açısından İzmir'in gelişmeye en uygun bölgesi. Otoyol aracılığıyla İzmir'e gelenleri de ilk karşılayan bölge. Bu yüzden çok büyük bir talep görecek ve önemli bir merkez haline gelecek.

10 KAT PRİM YAPACAK
Gözde Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Kalı: İstanbul'da, Kanal İstanbul ve 3'üncü Köprü projeleriyle belli bölgelerin 10 kat prim yaptığını gördük. Bu projelerle ilgili büyük spekülasyonlar da dönüyor. İzmir-İstanbul Otoyolu da İzmir için çok önemli bir proje. Ancak İzmir'in güzergahı belli. Spekülasyonlara o yüzden çok açık değil. Otoyol Projesi İzmir piyasasını iki katına çıkaracak bir proje. Fakat Yeni Bornova olarak adlandırdığımız bölge çok daha fazla değer kazanacak. Bu bölgeyi inşaat piyasası açısından ırmağın denize döküldüğü vadi olarak adlandırabiliriz. Özellikle Bayraklı'nın yeni kent merkezi olmasıyla da birlikte Yeni Bornova kentin çekim merkezi haline gelecek. İzmir'deki marka projelerin 3'te birini bu bölge karşılayacaktır. Tanyer İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Münir Tanyer: İzmir - İstanbul Otoyol Projesi son yılların en önemli projelerinden biri. Özellikle İzmir tatil yapmak isteyen İstanbulluların çekim merkezi haline gelecek. Bu konuda İzmir'in ılıman iklimiyle, Akdeniz Bölgesi'ndeki kentlere oranla büyük avantajı mevcut. Rahat ve yaşanabilir bir kentte denize yakın konut sahibi olmak isteyen İstanbullular için Narlıdere çekim merkezi olacaktır. Çeşme'den yazlık almak yerine çok daha uygun fiyatlara Narlıdere'den konut almak, İzmir'den konut almak isteyenler için en uygun seçenek olacaktır.

KRİZ AŞILMALI
İzmir Emlak Komisyoncuları Esnaf Odası Başkanı Mesut Güleroğlu: Olumlu etkileyeceği kesin. Arsa fiyatlarında yüzde 20 - 25'lik bir artış olması bekleniyor. Bu da konut fiyatlarına yansıyacak. Ancak şu anda gayrımenkul satışlarında bir durgunluk var. Emlak piyasası bir kriz içerisinde. Bu kriz aşıldığı takdirde, İzmir bu işten karlı çıkacaktır.

KOSBİ, HİZMET BAYRAĞINI YUKARIYA TAŞIYOR
Yeni yıla Devlet Su İşleri tarafından Kemalpaşa'ya 100 milyon TL yatırımla kurulacak olan Yiğitler Barajı protokolünü imzalayarak merhaba diyen Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi, (KOSBİ) yeni yılda hizmet bayrağını daha da yukarıya taşımak için kolları sıvadı. KOSBİ yönetimi tarafından kurulan iyi ilişkiler sonucunda bölgede bu yıl içinde enerji kalitesini artırmak için TEİAŞ tarafından 50 milyon TL değerinde indirici merkez yapılırken, bölge trafiğini rahatlatmak için de Karayolları Bölge Müdürlüğü, 12 milyon TL yatırım bedeli ile 2 köprülü kavşağın yapımına başlayacak. Kemalpaşa Belediye Başkanı ve KOSBİ Yönetim Kurulu Üyesi Arif Uğurlu, bölge halkı ve sanayicisinin güç birliği ile Kemalpaşa'yı yarınlara taşımak için çalıştıklarını söyledi. KOSBİ Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Porsuk ise hedeflerinin refah içinde, huzurlu bir Kemalpaşa ve İzmir olduğunu vurguladı, "Yatırımlarımızın tutarı sanayicimizden aldığımız aidat ve katkı paylarının çok çok üstünde. İZKA desteğiyle de bu yıl arıtma tesisimizin 2. etabı tamamlanacak. Bu sayede bölgedeki bütün firmalara arıtma hizmeti verir hale geleceğiz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Emlakçılara otoyol dopingi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN