Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu işi yaparsa Yıldırım yapar

Hava Aktarım Merkezi'nin önemine dikkat çeken İZKA Kalkınma Kurulu Başkanı Çolakoğlu, bunun için ikinci pistin yapımı konusunda "İzmir sevdalısı Binali Yıldırım'a tam inanç duyduklarını" söyledi

Giriş Tarihi: 8.2.2016
Bu işi yaparsa Yıldırım yapar
İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) Kalkınma Kurulu Başkanı Kemal Çolakoğlu, İzmir'in hava aktarım merkezi (HUB) haline gelmesi için ikinci bir piste ihtiyacı olduğunu, bu işi Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın çözebileceğini söyledi. Genel seçimler sürecinde Bakanı Binali Yıldırım'a İzmir'e Havayolu Aktarım Merkezi'nin yapılması konusunda bizzat talepte bulunduğunu hatırlatan Kemal Çolakoğlu, Yıldırım'ın o günkü şartlarda ikinci pist yapılmadan böyle bir yoğunluğa çıkılamaz dediğini söyledi. Aktarma merkezi projesinin dünyanın her yerinde uygulanan bir sistem olduğunu anlatan Çolakoğlu, "Aşağı yukarı büyük ülkelerin hepsinde var. Almanya'da Frankfurt ve Münih, ABD'de Chigago, New York ve Atlanta olarak var. Hatta Atlanta'nın ikinci aktarım merkezi olmasından sonra Coca Cola gibi birçok büyük şirketin yönetim ofisleri oraya taşındı. Dolayısıyla bu İzmir'in potansiyeli için de önemli. İzmir için Körfez köprü geçişi veya Kemeraltı projesi tabii ki önemli ancak bu projelerin hayata geçmesi ve işlev kazanması böylelikle mümkün olacak" dedi. İkinci hava aktarım merkezinin yurtdışından gelecek birçok turistin İzmir'e direkt olarak inmesine olanak sağlayacağını belirten Çolakoğlu, "O turistler Antalya'ya, Kapadokya'ya veya İstanbul'a gidecek olsun. Ancak İzmir'e inerse iki gün de burada kalayım diyecek. Efes'e, Çeşme'ye veya Kemeraltı'na gidecek. Türkiye'den yurtdışına gidecek olanlar da İzmir'e alışacak. Belki iki gece İzmir'de kalacak...Tüm altyapılarımız hazır. İzmir'de OSB'ler tamam. Yeni Fuar alanı tamam. Körfezimiz temizlendi. Hafif raylı ulaşım tamam. İzmir sevdalısı olan Binali Yıldırım'ın bu işi çözebileceğine inancımız tam" diye konuştu.

BARCELONA OLURUZ
Çolakoğlu, "İzmir'de fevkalade bir insan kaynağı" bulunduğuna dikkat çekerek, şöyle devam etti: "Bu insan kaynağına, ikinci hava merkezi yapabilirsek İzmir 2023 yılında Türkiye'nin Barcelona'sı, Marsilya'sı olur. İzmir'i başka bir şehirle mukayese edemeyiz. İstanbul'a üçüncü bir havalimanı yapılıyorsa İzmir'e ikinci bir pist fazla mı? Kaldı ki İzmir, İstanbul üçüncü havalimanının rakibi değil, destekleyicisi olacak. Bunu yaptıktan sonra herkes görecek ki İzmir'e ikinci havalimanı gündeme gelecek. İkinci havalimanı merkezi yapılması kentin en önemli projesi. Çok önemli isimlerden bir çalışma komitesi kurduk. Kentin bileşenlerinden destek istiyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu işi yaparsa Yıldırım yapar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN