Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Madem duyarlısınız İzmir'e de buyurun!

Devletin resmi işler için kendilerine tahsis ettiği makam araçlarıyla Ankara'da "ulaşım zammı protestosu" yapan CHP'li vekillere "İzmir'de sanki zam olmamış gibi davranmayın" çağrısı geldi

Giriş Tarihi: 9.2.2016
Madem duyarlısınız İzmir'e de buyurun!
Ankara'da toplu ulaşıma 19 ay aradan sonra zam yapılmasını protesto eden CHP'lilere İzmir'den çağrı var... "İzmir'deki toplu ulaşımın Ankara'dan bile pahalı olduğunu" dile getiren AK Partililer, "Gelin birlikte kol kola İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni de ulaşıma yaptığı zamdan dolayı protesto edelim" dedi. CHP'li İzmir Büyükşehir Belediyesi 1 Ocak 2016 itibarıyla toplu ulaşıma zam yaptı. En çok kullanılan tam bilet fiyatı 2.40 lira oldu. Ankara'da ise tam bilet 2.35 liraya çıkarıldı. İzmir'de "zam olmamış" gibi davranan CHP'liler Ankara için ortalığı bir anda ayağa kaldırdı. Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi de skandal bir eyleme imza atarak TBMM 012 plakalı resmi makam aracı ile yolcu taşımacılığı yaptı. Mamak'tan aldığı yolcuları Kızılay'a, götüren Hakverdi, sadece resmi görevlerde kullanılması için kendisine tahsis edilen aracı, "babasının malı gibi görüp" özel bir protosto eyleminde kullanırken, 237 sayılı Taşıt Kanunu'nu da hiçe saydı.

KALİTESİZ ULAŞIM MERKEZİ

Konu ile ilgili Egeli Sabah'a konuşan AK Parti Konak İlçe Başkanı Temel Yıldırım, diğer büyükşehirlere oranla daha ekonomik şartlara sahip İzmir'de su ve ulaşımın bedelinin "ateş pahası" olduğunu vurguladı. Temel Yıldırım, "CHP'lilere çağrıda bulunuyoruz. Gelsinler kol kola Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüyelim. İzmir, en kalitesiz ve pahalı ulaşımın merkezi. Vatandaşlar aktarma eziyeti ile büyük sıkıntı yaşıyor. Büyükşehir Belediyesi, bu eziyete katlandıkları, ses çıkarmadıkları ve eylem yapmadıkları için İzmirliye teşekkür edip, ciddi oranda fiyat indirimine gitmesi gerekiyor. Ancak ulaşımda tek bildikleri otobüs satın alma olan kent yöneticileri, kötü yönetimin faturasını da vatandaşa çıkarmaya devam ediyor. Trafik çilesi her geçen gün katlanıyor. Zaten ulaşım altyapısı yeterli değil. İki otobüsün yan yana geçemeyeceği sokaklar ve caddeler var. Gültepe, Eşrefpaşa, Yenişehir, Kadifekale, Basmane ve hatta Hatay'ın pek çok noktasında otobüs şoförleri dahil herkes çile çekiyor. Ankara'da zamları protesto edenler, İzmir'e gelip duraklardaki yığılmaları yerinde görsünler. Otobüslerle birlikte aktarmalı ulaşım yapalım" diye konuştu.

ALENİ TUTARSIZLIK

AK Parti İzmir Milletvekili Hüseyin Kocabıyık ise Cumhuriyet Halk Partisi'nin "kontrolsüz bir parti haline geldiğini" söyledi. CHP'nin "batıda başka, doğuda başka eylem" yaptığını anlatan Kocabıyık, şöyle devam etti: "Doğuda rahatlıkla PKK ile işbirliği yapabiliyor, Devleti suçlayıcı raporlar hazırlayabiliyor. Ankara'da Atatürk'ü resmini indirenleri değil de, bunu ifşa edenler partiden atılıyor. İzmir'de ise Atatürkçülük yapıyorlar. Aynı şekilde Ankara'daki ulaşım zammını protesto etmek için eylem yapıyorlar. İzmir'de ulaşım daha pahalı olduğu halde hiç böyle bir sorun yokmuş gibi davranıyorlar... Ankara'daki ulaşım için eylem yaparken, İzmir'de daha yüksek ücretlere susarsan halk seni iktidara getirmez. Tutarsızlığını cezalandırır."

HASSASİYETLERİNİ GÖRELİM

Ankara'da zam protestosu yapmak için makam araçlarıyla yolcu taşıyan "duyarlı CHP'lilere" seslenen İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan, "Aynı hassasiyeti İzmir'de de göstermelerini bekliyoruz. Üstelik zam oranları İzmir'de Ankara'dakinden daha fazla. İzmirliler aktarmalı ulaşım çilesiyle sıkıntı çekmeye devam ediyor. Sayın vekillerimizden bir katkı da İzmir'e koymalarını bekliyoruz. Böylelikle ülke sorunlarına duyarlılıklarını görürüz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Madem duyarlısınız İzmir'e de buyurun!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN