Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Arabulucu sayısı daha da artacak

Türkiye'de 2012'de yasalaşan hukuki çözüm yolu "arabuluculuk" adli iş yükünü azaltmanın yanında, hukuk fakültesi mezunları için de istihdam seçeneği oldu

Giriş Tarihi: 10.2.2016
Arabulucu sayısı daha da artacak
Son olarak İzmir'de hurda toplayarak geçimini sağlayan bir kişinin, kendisine çarpıp kaçan tekstilci işadamı hakkındaki şikâyetinden vazgeçmek için 100 çocuğa mont bağışlamasını şart koşması ile Türkiye gündemine gelen arabuluculuk, hukuk fakültesi mezunları için de istihdam seçeneği teşkil ediyor.

TOPLUMA KATKI

Türkiye'de her yıl ortalama 9 bin öğrencinin hukuk fakültelerinden mezun olduğunu hatırlatan İzmir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İdil Tuncer Kazancı, 2012 yılında yasalaşarak uygulamaya konan bir hukuki çözüm yolu olan arabuluculuğun, hukuk mezunlarına yeni bir istihdam kapısı açtığını söyledi. Özellikle ihtiyaç sahibi kişilere yardım sağlanarak çözüme kavuşturulan olaylar, arabuluculuk konusunun sadece adli iş yükünü azaltmaya değil, toplum yararına da katkı sağladığını gösteriyor. Türkiye'de, 829'u İstanbul, 329'u Ankara, 233'ü de İzmir'de olmak üzere toplam 2 bin 436 kişi arabulucu olarak görev yapıyor. İzmir Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nin, Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Dairesi tarafından arabuluculuk eğitimi vermek konusunda yetkilendirildiğinin altını çizen Kazancı, "Uzman eğitmen kadromuz ve Sürekli Eğitim Merkezimizin de işbirliği ile mezunlarımıza ve diğer hukukçulara kaliteli bir arabuluculuk eğitimi vermeyi hedefliyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arabulucu sayısı daha da artacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN