Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Belediyenin 'bilgi faturası' şoke etti

Giriş Tarihi: 11.2.2016
Belediyenin 'bilgi faturası' şoke etti

Çeşme Belediyesi, ilçedeki imar planlarına ulaşmak isteyen Başak Yasemin Arel'e 18 sayfalık fotokopi için 10 bin lira fatura çıkardı. Tutara itiraz eden Arel, "Sanki fotokopi değil 18 dönüm arsa aldım" dedi

Ekinoks Çevre ve Kültür Derneği Başkanı Başak Yasemin Arel, Çeşme Belediyesi'nden bilgi edinme kanunu kapsamında 18 parça kağıttan oluşan bin ve 5 bin ölçekli mevzii imar plan paftalarının fotokopisine 10 bin lira ödedi. Kağıt başına 555 lira ödemiş olan Arel'e belediyede ödetilen fatura, 'Çeşme'de kağıt altından pahalı' yorumları yaptırdı. Şok yaşayan Arel, "Sanki 18 parça kağıt değil de, 18 dönüm arazi satın aldım" sözleriyle yaşadığı durumu özetledi. Alaçatı Mahallesi'nde yapımı devam eden bir inşaat projesi ile ilgili 2015 yılı Mayıs ayında Çeşme Belediyesi tarafından bir imar plan tadilatı yapıldı. Daha önce Alaçatı'daki inşaat projesi ile ilgili kıyı kanununa muhalefetten dava açan ve bu nedenle proje ile ilgili gelişmeleri takip eden Ekinoks Çevre ve Kültür Derneği Başkanı Başak Yasemin Arel, imar planında yapılan değişikliği görmek için bilgi edinme kanunu kapsamında belediyeye 4 ay önce başvurdu. İlk başvuruya cevap alamayan Arel'in yaptığı ikinci başvurunun ardından Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç imzalı yazı ile imar planının fotokopilerini belediyeden alabileceği cevabı eline ulaştı. Arel, fotokopileri almak için geçtiğimiz günlerde Çeşme Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü'ne gitti. İmar ve Şehircilik Müdürlüğü'ndeki görevli, Arel'den bilgi edinmek istediği inşaat projesinin yapımına olanak tanıyan ve her biri 8 A4 kağıdı büyüklüğündeki 18 parçadan oluşan bin ve 5 bin ölçekli mevzii imar plan paftaları için 10 bin lira fotokopi parası istedi. Kendisine çıkartılan fatura karşısında büyük bir şok yaşayan Arel, bilgi edinmesini engellemek için kendisine çıkarılan yüklü miktardaki faturaya rağmen ödemeyi yaptı ve istediği belgeleri aldı. Arel, ödemeyi yaptıktan sonra avukatı Mehmet Demirlek aracılığıyla Çeşme Belediyesi tarafından yapılan haksızlığa dilekçe ile itiraz etti.

HUKUKA AYKIRI bir BEDEL

Konu ile ilgili Egeli Sabah'a konuşan Arel, "Halkçı ve demokratik belediyeye yakışmayan bir uygulama. O zaman parası olan bilgiye ulaşabilecek. Parası olmayan ulaşamayacak. Her vatandaşın bilgi edinme hakkı vardır. İmar planları kamuya açıktır" diye konuştu. İlk bilgi edinme başvurusunu 4 ay önce yaptığını söyleyen Arel, şöyle devam etti: "Alaçatı Mahallesi'ndeki bir inşat projesinin imar planlarını görmek istedim. Geçtiğimiz yılın 2015 Mayıs ayı içinde Çeşme Belediyesi tarafından bu proje ile ilgili imar plan tadilatı yapıldı. Onu görmek istedim. Dernek olarak bu proje ile ilgili kıyı kanuna muhalefetten dava açmıştık. İlk başvurum için 4 ay bekledim. Normalde en geç 15 gün ile 1 ay içinde cevap vermeleri gerekiyordu. Cevap gelmeyince 1 ay önce ikinci başvurumu yaptım. Geçtiğimiz cuma günü cevap geldi. Cevabı almak için gittiğimde 10 bin liralık fotokopi ücreti istediler. Şok yaşadım. Sanki 18 parça kağıt değil de, 18 dönüm arazi satın aldım. Parayı ödedim ve aldım. Toplam 18 parçadan oluşan imar planlarını verdiler. 10 bin liralık fatura çıkartınca vazgeçeceğimi sandılar ama vazgeçmedim. Verdikleri dekonta baktım. Açıklamasında imar işlemleri yazıyordu. Benim belediyeye herhangi bir imar başvurum yok. Orada arazim yok. İnşaat yapmıyorum. Sadece bilgi edinmek istedim. Avukatım Mehmet bey ile tekrar gittim. Hukuka aykırı olduğunu ve böyle bir ücret tarifelendirmesinin olamayacağını yapılan hatanın düzeltilmesi gerektiğini bildiren bir yazı dilekçe verdim. Bunu dikkate almazlarsa hakkımı savcılıkta arayacağım."

"SAVCILIĞA MÜRACAAT EDECEĞİM"
Arel, dilekçesinde, "4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu'nun 10. maddesinin son fıkrasında 'Başvurunun yapıldığı kurum ve kuruluş, erişimine olanak sağladığı bilgi veya belgeler için başvuru sahibinden erişimin gerektirdiği maliyet tutarı kadar bir ücreti bütçeye gelir kaydedilmek üzere tahsil edilebilir' denilmektedir. Yasanın ve yönetmeliğin ifadesi bu kadar açıktır. Bununla birlikte bilgi edinme yasayla bireylere tanınmış bir haktır. Bu hakkın etkin şekilde kullanılabilmesinin önünü açması gereken bir kamu kurumunun, bu hakkın kullanımını önleyecek tarzda, edinilmek istenen bilgiye erişim maliyetini katbekat aşan bir oranda tarafımdan tahsilat yapması kötü niyetlidir. Bu hatadan dönülmemesi halinde yargıya müracaatla dava açacağımı bildiriyorum" denildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Belediyenin 'bilgi faturası' şoke etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN