Zamlı tarifede eşitlik!

Giriş Tarihi: 17.2.2016
Zamlı tarifede eşitlik!

ESHOT, Zeytinalanı ve Bademler mahallelerini 90 dakika sisteminden çıkardı. Kararın Urla'nın diğer ilçeleri bu avantajdan yararlanmadığı için "hizmette eşitlik ilkesi" uyarınca alındığı bildirildi

Toplu ulaşım ücretlerine 1 Ocak 2016 itibarıyla yaptığı zamla büyük tepki toplayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, tartışmalı bir karara daha imza attı. İZBAN'ın Torbalı Tepeköy Hattı'nın devreye girmesiyle birlikte bazı hatlarda düzenlemeye giden ESHOT, Urla'nın Zeytinalanı ve Bademler mahallelerini, 1.5 saat içinde iki ve daha üzeri binişlerin ücretsiz yapılmasını sağlayan 90 dakika sisteminden çıkarma kararı aldı. Söz konusu mahalleler metropol dışı ilçelere uygulanan aktarmasız tarifeye dahil edildi. Böylece 209 numaralı Zeytinalanı- Fahrettin Altay hattı ile 320 numaralı Bademler-Fahrettin Altay hatlarında ulaşım ücretlerine otomatik olarak yüzde yüze yakın zam geldi. Daha önce 2 lira 40 kuruş olan tam biniş ücreti 4 lira 20 kuruşa, 1 lira 35 kuruş olan öğrenci bileti ücreti 2 lira 30 kuruşa çıkarıldı. 1 lira 75 kuruş olan öğretmen bileti de 2 lira 60 kuruş oldu. ESHOT yetkilileri vatandaşın toplu ulaşım masraflarını bir anda ikiye, üçe katlayan yeni düzenlemeyi "hizmet eşitliği ilkesi" diye savundu.

EŞİTSİZLİK ORTADAN KALKTI!

Yetkililer, "Bademler Seferihisar'a daha yakın olmasına karşın Urla'ya bağlı. Urla'ya bağlı diğer yerleşim yerleri dış ilçeler tarifesine dahilken burası merkez ilçe tarifesine yani aktarmalı sisteme dahildi. Bu da ciddi bir problemdi. Son düzenleme ile bu eşitsizlik ortadan kaldırılmış oldu" dedi. Urla'ya bağlı her iki mahallede yaşayan binlerce vatandaş ise yeni ücret tarifesine isyan etti. Daha önce sabah Zeytinalanı ya da Bademler'den İzmir'e gelen bir vatandaş son durak Fahrettin Altay'da indikten sonra 90 dakikalık aktarma sistemine dahil olduğu için buradan kent merkezine gitmek için metro ya da belediye otobüsüne bindiğinde ekstra ücret ödemiyordu. Yeni düzenlemeyle Fahrettin Altay'a kadar 4 lira 20 kuruşa gelen bir vatandaş; Fahrettin Altay'dan da Konak ya da başka bir yöne gitmek için ayrıca 2 lira 40 kuruş daha ödemeye mahkum edildi. Söz konusu uygulaman Güzelbahçe'nin Yelki Mahallesi'nde de başlatıldı. Ancak Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce'nin girişimleri ile Yelki yeniniden 90 dakika sistemine dahil edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zamlı tarifede eşitlik!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN