Öncelikleri İzmir olacak

Ankara'ya Ekrem Demirtaş öncülüğünde çıkarma yapan İzmir Ticaret Odası heyeti üç partinin milletvekilleriyle bir araya geldi. Vekiller İzmir için inisiyatif alacaklarını, çalışacaklarını belirtti

Giriş Tarihi: 19.2.2016
Öncelikleri İzmir olacak
İzmir Ticaret Odası (İTO) tarafından Ankara'da düzenlenen toplantıda bir araya gelen AK Parti, CHP ve MHP İzmir Milletvekilleri, İzmir'in sorunlarının çözümü için partiler üstü davranarak, birlikte hareket etme kararı aldı. Oda Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, milletvekillerine oda tarafından yayınlanan İzmir Stratejik Planı, yatırım olanaklarını ve sorunlara çözüm önerilerini içeren raporu verdi. Körfez Geçişi Projesi'ni desteklediklerini, diğer yandan bir an önce Körfez Yaklaşım Kanalı'nın taramasının yapılmasını istediklerini ifade eden Demirtaş, Pasaport Limanı Dalgakıranı da bir cazibe merkezi yapmak istediklerini ama engellerle karşılaştıklarını söyledi. Kentsel Dönüşümün hızlandırılması gerektiğini belirten Demirtaş, Çevre Yolu ve İZBAN'ın ulaşmayan ilçelere de götürülmesinin İzmir'i çok geliştireceğini söyledi.

BEŞ ÖNCELİKLİ KONU
"Hepsi çok önemli olmasına karşın 5 öncelikli isteğimizi belirledik" diyen Demirtaş, şöyle konuştu: "Bunların ilki teknolojik atılım desteği. 4 tane teknoparkımız var. İEÜ'de robotik bölümü açıyoruz. İzmir Bilimpark'ı kurduk. Ama destek verilecek Ar-ge personelinin sayısının 50'den 15'e düşürülmesi, büyük firmaların teknoparka gelmesini engelliyor. İzmir'de yüksek teknolojiyi geliştirmek, 2023 yılında 100 milyar dolar ihracat yapmak istiyorsak bu şart. 2'inci isteğimiz turizm tanıtım desteği. İzmir'i yurtiçinde ve yurtdışında tanıtmak için yoğun çalışıyoruz bu desteklenmeli. 3'üncüsü körfez yaklaşım kanalı. Yeni nesil konteyner ve kruvaziyer gemilerin körfeze girmesi için bunun hayati önemi var. 4. Kentsel dönüşüm. İzmir'de her yıl 30 bin konutu yenilemek zorundayız, sadece konutları değil iş yerlerini de dönüştürmeliyiz. Bu konuda Karabağlar ve Gümüşpala'da çalıştık, Karabağlar'da çok önemli bir bölgeyi dönüşüm bölgesi ilan ettirdik. Ama Odaların kentsel dönüşümün içinde yer alması önünde engel var, bunun için iki satırlık yasal düzenleme bekliyoruz. 5'incisi de THY'nin İzmir'den yurtdışına önemli noktalara sefer yapılması, İzmir'in HUB olması."

EMRİNİZE AMADEYİZ MESAJI
İTO Meclis Başkanı Rebii Akdurak da toplantının çok önemli olduğunu belirterek, "Bir hayalim gerçekleşiyor tüm partilerden milletvekilleri burada. İzmir için birlikte katkı koyabileceğimize inanıyoruz. Daha sık bir araya gelmeliyiz" dedi. AK Parti İzmir Milletvekili İbrahim Turhan Ulaştırma Bakanlığı bütçesinde İzmir projelerine ödenek alındığını kaydederek, "THY'nin yaz tarifesinden İzmir'den önemli kentlere uçması için biz de görüşüyoruz. Odaların ve STK'ların kentsel dönüşümde yer alması önemli, onu da destekliyoruz. Somut olarak ne yapılması gerekiyorsa, yasal düzenlemelerin takibi konusunda emrinize amadeyiz" diye konuştu.

HER AY RAPOR GİDECEK
CHP Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır ile MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ise önemli konularda tüm milletvekillerinin birlikte hareket edip, inisiyatif alması gerektiğini belirtti. Demirtaş, verimli bir toplantı olduğunu, her ay milletvekillerine İzmir raporu göndereceklerini, bu toplantıları da 3 aylık dönemler halinde tekrarlayacaklarını söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Öncelikleri İzmir olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN