Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Limanlara da karşı çıktı

Giriş Tarihi: 20.2.2016
Limanlara da karşı çıktı

Hükümetin yaptığı birçok projeye karşı çıkan İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu geleneğini sürdürdü. Büyükşehir, Bayraklı Turan ve Yeni Şakran yat limanları projesine itiraz etti

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın İzmir kıyılarına yapmayı planladığı yat limanı projelerine İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden itiraz geldi. Bayraklı Turan'da Nokta İnşaat tarafından gerçekleştirilecek 500 yat kapasiteli liman projesi, 1 ay süreyle kaldığı askıdan geçtiğimiz günlerde indirildi. Yasal süresi içinde planlara İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Bayraklı Belediyesi'nden itiraz geldi. Büyükşehir belediyesi itiraza gerekçe olarak da daha önceki projede yer alan yerinden Bayraklı gökdelen bölgesine yaklaştırılan projenin yerinin uygun olmadığını gösterdi. Büyükşehir'in itirazları bununla da sınırlı kalmadı. Geçtiğimiz yıl Ulaştırma Bakanlığı tarafından Urla Çeşmealtı Mahallesi'nde yapımı öngörülen yat limanına da itiraz eden Büyükşehir, yine geçtiğimiz ocak ayında Bakanlığın yat limanı projeleri kapsamında askıya çıkardığı Aliağa Yeni Şakran Yat Limanı Projesi'ne de itiraz etti. Yeni Şakran Bozburun mevkiinde gerçekleşmesi planlanan yat limanının 1/5000 ölçekli nazım ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planı İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nde geçtiğimiz ay askıya çıkmıştı. Halen askıda olan plana şu ana kadar 10 itiraz geldi. Büyükşehir Belediyesi itiraza gerekçe olarak da yat limanı yapılması öngörülen yerin bölgede denize girilebilecek tek yer olduğunu yapılacak yat limanı ile birlikte Bozburun sahilinin tamamen betonla kaplanacağını öne sürdü.

PROJE ONAYLANMIŞTI

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın İzmir'de yapmayı planladığı yat limanı projelerinden Bayraklı Turan Yat Limanı Projesi'nin imar planları geçtiğimiz ocak ayında askıya çıkarılmıştı. Bakanlığın İzmir sahillerinde yapmayı planladığı Seferihisar Ürkmez, Karaburun, Yeni Foça, Şifne, Çeşmealtı, Karşıyaka projelerinin de yer aldığı Bayraklı Turan Yat Limanı projesi 31 Aralık 2015 tarihinde İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nden onay almıştı. Onaylanan projenin 1/5000 ölçekli Nazım ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planları, Müdürlük 2. kat ilan panosunda ve internet sayfasında eş zamanlı olarak 1 ay süreyle askıya çıkarılmıştı. Yat limanının yapılacağı Bayraklı bölgesi için Alsancak Limanı'nı tartışmalarının gündeme geldiği dönemde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu'ndaki toplantıda bölgeye kruvaziyer limanı önerisinde bulunmuştu. Başkan Kocaoğlu, Alsancak Limanı'nın yük limanı olarak kapasitesini arttırmasını, Bayraklı'ya ise yeni bir kruvaziyer limanı yapılmasını önermişti.

2.5 YILDA BİTECEK

Yaklaşık 2 buçuk yıl içinde inşaatının bitirilmesi planlanan projede, satış üniteleri, yatçıların dinlenmelerini ve bir arada bulunmalarını sağlayan sosyal tesis, lokanta veya kafeterya, duş ve tuvalet, kuru temizleme hizmeti, yat çekek alanı ve vinç sistemleri, tenis kortu, yüzme havuzu gibi tesisler yer alacak. Limanda toplam 200 kişinin istihdam edilmesi hedefleniyor.

LİMANDA NELER OLACAK?
Bayraklı'da hazırlanan proje kapsamında limanı dalgalara karşı korumak için 915 m uzunluğunda ana dalgakıran, 5 adet 156 m yüzer iskele, toplam 125 m uzunluğunda -5'lik rıhtım, toplam 514 m uzunluğunda -4'lük rıhtım, toplam 210 m uzunluğunda -3'lük rıhtım, 433 m uzunluğunda tahkimat, Bakım onarım için çekek yeri ve 20 m x 8 m boyutlarında travel lift baseni yer alacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Limanlara da karşı çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN