Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Boyacı küpü mü bu daldır çıkar, rapor al!

İzmir Körfezi'ni temizlemek için ÇED raporu alamadığını söyleyen Kocaoğlu'na seslenen Delican Büyükşehir'in sorumluluklarını yerine getirmesi halinde raporun 1,5 ayda çıkacağını söyledi

Giriş Tarihi: 25.2.2016
Boyacı küpü mü bu daldır çıkar, rapor al!
AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican, İzmir Körfezi'ni temizlemek için 2.5 yıldır Bakanlıktan ÇED raporu beklediğini söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na seslenerek, oşinografi (okyanus bilimi) ve hidrografi (su bilimi) raporlarının alınması durumunda ÇED'in 1,5 ay içinde çıkarılacağını söyledi. Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, Kınık Belediye Başkanı Sadık Doğruer, Menderes Belediye Başkanı Bülent Soylu, Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar, Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem, Kemalpaşa Belediye Başkanı Arif Uğurlu ve Selçuk Belediye Başkanı Zeynel Bakıcı ile birlikte partisinin İl Başkanlığı'nda basın toplantısı yapan Delican, körfezin temizlenmesinin 2013 yılında alınan kararla TCDD Liman İşletmeleri ile belediyenin ortak projesi olduğunu anlattı. Delican, körfezin atıklar nedeniyle dip derinliğinin 12 metrenin altına düştüğünü bu nedenle İzmir Körfezi'ne büyük tonajlı yük gemilerinin giremediğini söyledi.

BİR AN ÖNCE TALİMAT VERSİN

Bakanlığın "Biz bu körfezde yüzmek ve deniz ticaretini geliştirmek istiyoruz" dediğini vurgulayan Delican, "Son olarak alınan kararlarda gelinen aşama şu; Çamaltı Tuzlası'nın ortadan kalkmaması gerekiyor ayrıca bir de Kuş Cenneti var. Kuş Cenneti, uluslararası Ramsar Sözleşmesi'yle garanti altına alınmış bir alan. Körfezden 47 milyon metreküp çamur çıkıyor. Bunların belediye tarafından İZSU'nun sorumluluk alanında olan kısma dökülmesi için sorun, bakanlık tarafından çözülüyor. Bir firmaya bunu veriyorlar. ÇED değerleriyle ilgili çalışma yapıyorlar burada mekansal alanların çakışması var. 'Bu çıkan çamurdan bir ada yapalım' deniyor. Bu adayla ilgili belediye altyapı hizmeti sunamıyor. Bakanlık diyor ki, siz iki ada yapın bu iki ada denizin doğal sirkülasyonuna zarar vermesin. Biz bu körfezde yüzmek ve deniz ticaretini geliştirmek istiyoruz. İki ada projesi kabul ediliyor. Su sirkülasyonuyla ilgili şirketten veriler isteniyor. Körfezin oşinografik ve hidrografik olarak incelemesinin yapılması gerekiyor. Bir an önce bu firmaya Kocaoğlu talimatlarını versin. Söz veriyorum, bu raporlar çıkarılsın ÇED'i almaya Kocaoğlu ile birlikte gideceğim ve en geç 1,5 ay içinde çıkar" dedi.

ASBESTLİ BORUDAN SU

Kocaoğlu'nun "2.5 yıldır benim ÇED raporunu vermiyorlar. Kaybedilmiş evrak var" diyerek algı operasyonu yaptığını savunan Delican, şöyle konuştu: "Ey Kocaoğlu hangi evrak kaybedilmiş açıkla. Bir belediye başkanının çok ciddi bilgiye sahip olması gerekiyor. Ortak bir proje bu. Boyacı küpü değil bu, sokup çıkarıp ÇED'i alamazsınız. Koca İzmir Körfezi'nden söz ediyoruz. Kocaoğlu eğer bu projeye gerçekten sahip çıkmış olsaydı Kemalpaşa'nın kanalizasyon sorunu çözerdi. Kemalpaşa'nın kanalizasyonu Körfez'e akıyor. Kocaoğlu, Kemalpaşa asbestli borulardan geçen suyu içiyor. Bunu yenilemek zorunda. İZSU yedi belediyenin yollarını hiç sormadan kazıyor, delik deşik edip bırakıyor ve 'sorumluk bizde değil' diyor. Bunu diyemez. Türkiye'de başarılı CHP'li belediye göremesek de yine ona tavsiyem başarılıymış gibi görünen Eskişehir ile kardeş olsunlar."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Boyacı küpü mü bu daldır çıkar, rapor al!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN