Ticareti kolaylaştıracağız

İzmir'de önemli açıklamalarda bulunan Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, özel sektörün rekabet gücünü artıracak düzenlemelerin yapılacağını söyledi

Giriş Tarihi: 27.2.2016
Ticareti kolaylaştıracağız
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, ticareti kolaylaştıracak ve bürokrasiyi azaltacak adımlar atacaklarını söyledi. İzmir programı kapsamında önceki gün Ticaret Borsası Başkanı Işınsu Kestelli'yi, Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş'ı ve Esnaf Odası'nı ziyaret eden Tüfenkci, önemli açıklamalarda bulundu. Ürün ihtisas borsalarını hayata geçireceklerini belirten Tüfenkci, güvenli ticareti kolaylaştırmayı hedeflediklerini, piyasaların geliştirilmesi için her türlü argümanı kullandıklarını, ithalattaki işlemleri ve işlem sürelerini kısaltmayı amaçladıklarını anlattı. Ege Bölgesi Sanayi Odasınca (EBSO) Hilton Oteli'nde düzenlenen Başarılı Sanayi Kuruluşları Ödül Töreni'nde de önemli mesajlar veren Bakan Tüfenkci, İzmir'in çok farklı özellikleriyle dünyanın marka şehirlerinden biri olduğunu, kentin dünyadaki pek çok ülkeyle yarışabilecek konumda bulunduğunu belirtti. İzmir'in çok yönlü yatırım taleplerini karşılayacak sanayi altyapısına sahip olması nedeniyle girişimciler için uygun yatırım imkanları sunduğunu anlatan Tüfenkci, kentin 2002 yılında 2 milyar 778 milyon dolar olan ihracatının 2015'te 8 milyar 308 milyon dolara yükseldiğini kaydetti. Ege Bölgesi illerinin ihracatının 2002'de 4 milyar 111 milyon dolar iken bu rakamın 2015'te 14 milyar 184 milyon dolara yükseldiğine dikkati çeken Tüfenkci, "Hedefimiz bu güçlü makro ekonomik yapının üzerine hem Ege Bölgesi'nde hem de ülkemizde özel sektörümüzün rekabet gücünü artırmaktır" dedi. Bunun için öncelikle Türkiye'yi Avrasya'nın teknoloji üretim merkezi haline getirmek istediklerini kaydeden Tüfenkci, üretim ve ihracatta ithalata olan bağımlılığı azaltma politikalarını sürdüreceklerini bildirdi.

TERÖRE DESTEK İHANET

Tüfenkci, geçen yıl öngörülmesi zor jeopolitik gelişmeler ve küresel ekonomik sorunlar nedeniyle ihracatta bir miktar gerileme yaşandığını ancak sorunların aşılacağını dile getirdi. Tüfenkci, teröre destek veren milletvekillerine de sert tepki gösterdi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise, son dönemde tekrar alevlenen terör belasını Türk iş dünyası olarak lanetlediklerini söyledi. EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar ise güçlü ülke, güçlü ekonomi için sanayinin önemine işaret etti. Yaşanan terör olaylarına da dikkati çeken Yorgancılar, "Aklını, vicdanını kaybetmiş, insanlıktan çıkmış olanlara, terörü doğrudan veya dolaylı destekleyenlere, vatanına ihanet edenlere lanet olsun. Çünkü ortada çok ciddi bir ihanet sorunu vardır. Tek yürek olmayız" dedi. Yorgancılar'ın konuşması uzun süre alkışlandı.

EBSO "BÜYÜK FİRMA" ÜRETİMİNDE İLK 5 SIRA:

1 Tüpraş İzmir Petrol Rafinerileri A.Ş.
2 Petkim Petrokimya Holding A.Ş.
3 Philsa Philip Morris Sabancı Sigara ve Tütüncülük
4 İzmir Demir Çelik sanayi A.Ş. 5 Açıklanmadı
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ticareti kolaylaştıracağız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN