Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni yatırımlar için master plan gerekli

Müteahhitler Federasyonu Başkanı İnşaat Mühendisi Necip Nasır, kentlerin master planlarının yapılmasının sektör için büyük önem taşıdığını vurguladı

Giriş Tarihi: 27.2.2016
Yeni yatırımlar için master plan gerekli
Her kentin, kendine has bir kimliği ve yapısı bulunduğuna dikkat çeken Müteaahhitler Federasyonu (MÜFED) Başkanı Necip Nasır, "Önemli olan, bu kimlik doğrultusunda hazırlanacak bir master planla kentin geleceğini oluşturmaktır" diye konuştu. Sektör olarak master planın hızlı bir şekilde harekete geçirilmesini istediklerini dile getiren Nasır,"Kentimizin kimliğini ortaya çıkaracak bir Anayasanın yapılması ve uygulanması gerekiyor. 1985 yılında çıkan 3194 sayılı imar kanununun getirdiği sürecin sonunda İzmir, Türkiye'deki en fazla şuyulu arsaya sahip. Arsa üretilmediği için yeni yatırımlarla ilgili kısıtlama var. İzmir bence hak ettiği noktada değil. Fakat master planlar uygulamaya geçirilirse, İzmir kısa sürede dünya kenti haline gelebilir. Master planlarının hazırlanması noktasında yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşları birlikte hareket etmeli. Yerel yönetimlere bu işin tamamlanması için 2 - 3 yıllık bir süre tahdidi konulması lazım. Gerekli personel istihdamı için de destek sağlanmalı. Planlama giderleri de devlet desteğiyle yaşama geçirilmeli. Eğer bunlar olmazsa bakanlık, master planı kendisi yapmalıdır" ifadesini kullandı.

ADA BAZLI PLANLAMA...

Nasır, deprem gerçeğiyle yüz yüze olan İzmir'de fay hatlarının da göz önüne alınarak ada bazlı planlamayla kentsel dönüşümün tamamlanması gerektiğinin altını çizdi. Nasır, "Sağlıklı konutlarda yaşamak her vatandaşın en doğal hakkıdır... Kentin tarihi ve doğal dokusunu kapsayan 50 yıllık bir projeksiyonla planlama yapılmalı. Master planlar tamamlanırsa, yatırımcı da nereye proje yapacağını bilerek gelecek" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni yatırımlar için master plan gerekli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN