İzmir'deki Kırım Türkleri Rusya'yı protesto etti

Giriş Tarihi: 29.2.2016
İzmir'deki Kırım Türkleri Rusya'yı protesto etti

Alsancak Kıbrıs Şehitleri'nde toplanan grup, Kırım'ı istila eden Rusya'yı kınadı. Yöresel kıyafetleriyle protesto gösterisi yapan grup, Rus saldırısını haklı gösterecek bir gerekçenin bulunmadığını kaydetti

İzmir Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği üyesi bir grup, yöresel kıyafetler giyerek geldikleri Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde Rusya'nın Kırım'ı işgalini kınadı. Dernek Başkanı Nuran Çağatay, Rusya'nın 2014 yılında Kırım'ı istila ederek, milletlerarası her türlü kuralı ayaklar altına aldığını ve bunun devam ettirdiğini dile getirdi. Çağatay, "Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine yapılmış olan bu alçak saldırının en ufak bir haklı gerekçesi olamaz. Dünyanın bugün geldiği noktada geçtiğimiz yüzyıllara ait istila ve nüfuz bölgeleri kurma teşebbüsleri asla kabul edilemez. Kırım Türklerinin vatanlarından ve milli haklarından asla vazgeçmeyen, bunun uğrunda en yılmaz şekilde mücadele eden yiğit bir halk olduğu tarihe geçmiştir. Bu her zaman böyle kalacaktır. Kırım Türkleri halkının Kırım'da ve Ukrayna Cumhuriyeti 'nin diğer bölgelerinde yaşayan Ukrayna, Rus ve diğer etnik gruplara mensup hiçbir halka karşı düşmanlığı yoktur" dedi.

SİYASETEN YOK HÜKMÜNDE

Kırım'da, bütün Ukrayna'da ve tüm dünyada hiçbir halkın diğerine zulmetmediği, birbirlerine saygı gösterdiği, hukuk ve demokrasi içinde yaşadığı bir düzen istediklerini söyleyen Nuran Çağatay, "Kırım Türkleri halkını ve onun iradesini hiçe sayan bütün karar ve uygulamalar hukuken ve siyaseten yok hükmündedir. Kırım Türkleri olarak her şeyden önce kopmaz soy, dil, din, kültür ve tarihi bağlarıyla bağlı olduğumuz, her zaman Türkiye'ye, bütün Türk dünyasına ve dünya kamuoyuna yapılmak olan bu terörist saldırı ve istilayı durdurmak üzere harekete geçmeleri çağrısında bulunuyoruz. Kırım Türkleri halkı asla teslim olmayacaktır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir'deki Kırım Türkleri Rusya'yı protesto etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN