Ekonomik işbirliği için İzmir'e geldi

Giriş Tarihi: 5.3.2016
Ekonomik işbirliği için İzmir'e geldi

Merhum Erbakan'ın kurduğu D-8'in genel sekreteri Mousavi, ASKON'un davetlisi olarak geldiği İzmir'de işadamlarıyla görüştü

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) İzmir Şubesi'nin davetlisi olarak İzmir'e gelen 8 İslam ülkesinin oluşturduğu D-8'in Genel Sekreteri Seyed Ali Mohammad Mousavi, İzmirli işadamlarıyla buluştu. Mousavi, "D-8 olarak 20 milyar dolarla başladığımız yolculuğumuza bugün D-8 ülkeleri arasında 250 miyar dolarlık ticaret hacmine ulaştık. Bu rakamı 2018 yılında 500 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz" dedi. D-8'in Türkiye'nin eski Başbakanı merhum Necmettin Erbakan öncülüğünde kurulduğunu hatırlatan Mousavi, "İlk 10 yılı hazırlıklarla geçti. Daha sonra reformlar yapıldı ve önemli çalışmalara imza atıldı. Ticaret, tarım, ulaştırma, enerji ve turizm konularında odaklanmak üzere çalışmalarımızı hızlandırıyoruz. Tek sorun yaşadığımız konu enerji. Bu konuda isteğimiz aşamayı kaydedemedik. Ana amacımız ekonomik işbirliği. Bir çok alanda işbirliği fırsatlarını değerlendiriyoruz. Burada sizlerden öneriler almak istiyoruz" dedi.

D-8 BİZİ DUYGULANDIRIYOR

ASKON İzmir Şube Başkanı Zekeriya Hazırbulan da "ASKON, 1998 yılında Rahmetli Necmettin Erbakan tarafından kurulmuş bir işadamları derneğidir. 3 binden fazla üyeye ulaşmış. Çalışan sayısı 250 bine ulaşmış ticaret hacmi 25 milyar lirayı bulmuştur. D-8 Genel sekreteri ve üyelerini İzmir'de ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. D-8 bizi duygulandırıyor. Bize Alpaslan'ı Fatih'i, Erbakan hocamızı hatırlatıyor. Bize İslam Birliğini hatırlatıyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ekonomik işbirliği için İzmir'e geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN