Nöbetteki polislere cep telefonu yasağı

Emniyet teşkilatı, son dönemde özellikle büyükşehirlerde asayiş tedbirlerinı sıkılaştırırken, Emniyet Müdürü Uzunkaya da nöbet tutan polislerin dikkatinin dağılmaması amacıyla bazı kararlar aldı

Giriş Tarihi: 5.3.2016
Nöbetteki polislere cep telefonu yasağı
Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, son günlerde artan terör olayları ve kurumun imajı açısından önemli bir karara imza attı. Tüm birimlere gönderdiği emirle, bundan böyle, iki saatlik nöbet sırasında, polisler, üzerlerinde telefon bulundurmayacak, internete girmeyecek, gazete okumayacak. Nöbet tutulan kurumun ve diğer personelin güvenliği için böyle bir karar aldığını söyleyen Celal Uzunkaya, "Kimisi internete giriyor kimisi eşiyle, arkadaşıyla sevgilisiyle konuşuyor. Bu olmayacak. Acil durumlar haricinde cep telefonu polislerden alınacak" dedi. İzmir'de diğer büyük kentlerdeki gibi gelen istihbaratlar doğrultusunda ve özellikle yaklaşan nevruz öncesinde sık sık polisler, gerek yazılı olarak gerekse telsiz anonslarıyla, uyarıldı. Bu süreçte kentin Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, hem yaşanabilecek olası terör olayları ve hem de kurumun imajı açısından önemli bir karara imza attı. Uzunkaya'nın emrindeki tüm birimlere gönderdiği yazılı emre göre, özellikle nöbet noktaları için sıkı tedbir alındı. Buna göre, polisler hava şartlarına göre iki saati bulan nöbetleri sırasında kesinlikle cep telefonlarını yanlarında bulundurmayacak. Karakoldaki arkadaşına ya da danışmaya teslim edecek. Ancak önemli ve acil bir durum karşısında, telefonla konuşabilecek. Cep yasağının yanı sıra, yine nöbet yerlerinde ve kulübelerinde, dikkat dağıtan internet kullanımını sağlayan bilgisayar, gazete bulundurulmayacak. Polis sadece, korumakla yükümlü olduğu kurumun güvenliğine dikkat kesilecek.

GERİ ADIM ATILMADI

Tüm birimlere gönderilen yazı sonrasında özellikle sosyal medya üzerinden bazı polisler, uygulamayı eleştirdi. Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya ise kararı bilinçli olarak yazılı verdiğini çünkü yazılı emrin veren kişiyi bağladığını aktardı. Bu yönde eleştirilerin gelmesini beklediğini ancak kararının arkasında olduğunu vurgulayan Celal Uzunkaya, "Polislerimiz bakıyorsunuz, eşiyle, arkadaşıyla, sevgilisiyle nöbetleri sırasında telefondan konuşuyor. Ya da internete girip yazıları takip ediyor. Bu durum başta kendi can güvenlikleri olmak üzere hem korunan birim hem de orada görevli kişilerin de, canları açısından sorun yaratabilir. Ben de bu durumu göz önünde bulundurup, bu emri verdim. Uygulanıp uygulanmadığının da takipçisi olacağım. Bunun takibini de sıralı tüm amirler yapacak. Polis, eğer nöbet tutuyorsa bunu iki saatliğine bırakacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nöbetteki polislere cep telefonu yasağı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN