Usulsüz atamalara Sayıştay 'dur' dedi

Giriş Tarihi: 5.3.2016
Usulsüz atamalara Sayıştay 'dur' dedi

13 yıldır müdürleri vekaleten atayan Büyükşehir Belediyesi'ne Sayıştay 'dur' dedi. Atamaların usulsüz olduğunu belirleyen Sayıştay denetçileri, müdürlere ödenen fazla parayı zimmet çıkardı

Büyükşehir Belediyesi'nin ihmalkarlığının faturası ağır oldu. Son olarak 2003 yılında boş olan müdür kadroları için belediye personeli arasında görevde yükselme sınavı açan Büyükşehir Belediyesi, aradan geçen 13 yıllık süreçte başka sınav açmadı. Durum böyle olunca o günden bu yana boş olan müdür kadrolarına idare vekaleten atama gerçekleştirdi. Geriye dönük olarak belediyenin bir yıllık iş ve işlemlerini denetleyen Sayıştay denetçileri, müdür kadrolarına yapılan atamaların görevde yükselme yönetmeliğine aykırı olduğunu tespit etti. Ardından da vekaleten göreve bakan müdürlere ödenen fazla parayı zimmet çıkardı.

1100 liraları düştü

2010-2011 yılına ilişkin Sayıştay, ilamının kesinleşmesi ile birlikte halen bu görevi vekaleten yürüten idari personelin maaşlarında müdürlük için ödenen ek ücret kesildi. Bu da maaşlarda ortalama 1100 liralık bir düşüşe neden oldu. Yaşanan şok bununla da sınırlı kalmadı. Geriye dönük olarak yapılan hesaplamada kişi başına yaklaşık 10 bin liraya varan borç çıktı. Müdürlük görevini vekaleten yürüten memur personelden geriye dönük olarak aldıkları fazla maaşları geri ödemeleri istendi. Zimmet çıkarılan miktarın eşit taksitler halinde her ay çalışanların maaşlarından kesilecek olması müdürlük görevini yürüten dolayısı ile de resmi evrakların altına attıkları imzalarla sorumluluk alan personel arasında büyük sıkıntıya neden oldu. İsminin açıklanmasını istemeyen bir bürokrat, kesintilerin sadece 2010, 2011'le sınırlı kalmayacağını diğer Sayıştay ilamlarının da zaman içinde kesinleşmesi ile birlikte son 5 yılda müdürlük görevini vekaleten yürüten bütün personele ödenen ek ücretlerin geri isteneceğini söyledi. İzmir Büyükşehir Belediyesi çatısı altında görev yapan 154 müdürlükten büyük çoğunluğunun vekaleten bu görevleri yürüttüğü iddia edildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde bu sıkıntı yaşanırken Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İZSU ve ESHOT Genel Müdürlükleri'nde ise periyodik olarak görevde yükselme sınavı açıldığı için benzer sıkıntının yaşanmadığına dikkat çekildi.

Sınav açılacak
Öte yandan Büyükşehir Belediyesi'nin de Sayıştay ilamının kesinleşmesinin ardından mağduriyetlerin önüne geçmek için önümüzdeki günlerde 13 yıl aradan sonra kendi bünyesinde görevde yükselme sınavı açmaya hazırlandığı, dolayısı ile bundan böyle müdürlük kadrolarına şef ya da şefliğe eş değer kadrodaki personeli atayacağı sızan bilgiler arasında yer aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Usulsüz atamalara Sayıştay 'dur' dedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN