Börek de açarım dekolte de giymem

Karşıyaka Belediyesi'nin astırdığı 'sana ne' temalı afişlerde "dekolte giymeyen ve börek açan" kadınları dışlaması tepkilere yol açtı. Karşıyakalı kadınlar bu yaklaşımın doğru olmadığını söyledi

Giriş Tarihi: 9.3.2016
Börek de açarım dekolte de giymem
8 Mart Kadınlar Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Karşıyaka Belediyesi'nin ilçedeki bilboardlara astırdığı "Sana ne" temalı afişler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan sonra Karşıyakalı kadınlardan da tepki aldı. Karşıyaka Belediyesi'nin sadece "dekolte giyen, gece yarısı sokağa çıkan ve börek açmayan" kadınları kutlamasına tepki gösteren Karşıyakalı kadınlar içini Egeli Sabah'a döktü. Karşıyaka Belediyesi'nin kadınları ayrıştıran afişlerini eleştiren 65 yaşındaki 4 çocuk annesi Saniye Arslan, 7 yaşından beri börek açtığını söyleyerek, "Türk kadını genelde börek açmayı, yemek yapmayı bilir. Ben dekolte giymem. Giyene de saygı duyarım. Dekolte giyen-giymeyen ya da börek açan-açamayan diye insanları ayırmak doğru olmaz. Afişleri ben de beğenmedim. Yanlış mesaj var" şeklinde konuştu.

AYRIMCILIK YANLIŞ

60 yaşındaki Necmiye Tahtacı, börek açmayı 12 yaşında büyüklerinden öğrendiği belirterek, "Küçüklükten beri hamur işlerini severim. Bence kadın her işi yapmalı. Evde çocuğuna da bakmalı, börek de açmalı, yemek de yapmalı. Ben dekolte giymeyi sevmem. Bu billboardlardaki afişleri bana çok itici geldi" dedi. Afişleri beğenmediğini dile getiren 49 yaşındaki Ayşe Demir, kadınları dekolteli-dekoltesiz diye ayırmanın doğru olmadığını söyledi. 2 çocuk annesi 38 yaşındaki Aynur İşleyen, "Bence insanları ayrıştırmak doğru değil. Karşıyaka Belediyesi 8 Mart'ta astığı afişlerle kadınları ayrıştırmıştır. Asılan afişler bana hitap etmiyor. Bu yaklaşımı doğru bulmadım" dedi. 46 yaşındaki 1 çocuk annesi Hatice Karagül, "Afişlerde yer alan 'dekolte de giyerim' şeklindeki mesajla kadınlar sanki cinsel bir metaymış gibi gösteriliyor. Çok yanlış. Kadınlar başörtülü de olabilir. Açık da olabilir" diye konuştu. AK Parti Karşıyaka İlçe Başkanı Abdullah Mertoğlu, "Kadının özgürlüğünü, dekoltesini, gece sokağa çıkma ve gece gezmesi olarak gören sığ düşünceler, acaba bu kentin gençlerine nasıl model olmuşlar? Kadın börek de açar, yemek de yapar. Kadınları kategorize etmek çok yanlış. Bu ayrışmalara neden olur. Karşıyaka Belediyesi sadece dekolte giyen, börek açmayan, gece gezen kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutlayarak büyük bir hata yapmıştır" şeklinde konuştu. 23 yaşındaki Elçin Kırmızı da insanları yaşam tarzlarına, kıyafetlerine göre ayrıştırmanın, dinine, ırkına göre kategorize etmenin çağdaş düşünceyle bağdaşmadığını kaydetti. Kadıköy Belediyesi'nin "Lezbiyenim, biseksüelim" temalı afişleri ve Karşıyaka Belediyesi'nin "sana ne" başlıklı Kadınlar Günü Mesajları tepkilere sebep olmuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da isim vermeden bu tür afişleri, "Bir takım çevrelerin ısrarla,'özgürleştirmek' adına, kadını kadın yapan imtiyazları ortadan kaldırmaya çalıştığını görüyoruz. Bir takım partilerin kadınlar günü için hazırladıkları afişlerde görüyoruz. Kadınlara hakaret eden bu zihniyet en büyük kadın düşmanıdır" diye konuşmuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Börek de açarım dekolte de giymem
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN