Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Tacize uğradım' dedi iş akdi sonlandırıldı!

Giriş Tarihi: 12.3.2016
'Tacize uğradım' dedi iş akdi sonlandırıldı!

Karabağlar Belediyesi'ndeki taciz iddiasında yeni boyut. Birim müdürünün cep telefonuna cinsel içerekli mesaj yolladığını, mağdur olduğunu söyleyen kadın çalışan işten çıkarıldı

Karabağlar Belediyesi'nde, çalıştığı birimin müdürünün kendisini taciz ettiğini öne süren kadın çalışanın iş akdi feshedildi. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlenen bir konferansta kadınların toplumdaki işlevinin önemine dikkat çeken ve "Hangi toplumda olursa olsun kadınlar yaşamın en önemli değeridir" diyen Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu'nun, tacize uğradığını iddia eden kadın çalışanı işten çıkartması herkesi şoka uğrattı. Karabağlar Belediyesi'nden önceki gün yapılan açıklamada, çalışanlara baskı uygulandığı iddialarının gerçeklerle bağdaşmadığı, taciz iddiasına ilişkin ise gerekli soruşturmanın başlatıldığı bildirilmişti. Ancak önceki gün konuya ilişkin yeni bir gelişme ortaya çıktı. Birim müdürünün, cep telefonuna cinsel içerikli mesajlar göndererek tacizde bulunduğunu iddia eden kadın çalışan M.Y'nin iş akdinin tek taraflı sona erdirildiği belirlendi.

RAHATSIZLIĞI NÜKSETTİ

Egeli Sabah muhabirinin edindiği bilgiye göre, Karabağlar Belediyesi'nde 6.5 yıldır Avrupa Birliği Projeleri ve Ar-Ge uzmanı olarak görev yapan kadın çalışan M.Y, Halkla İlişkiler Müdürü N.Ö. ile tartışınca görev yeri değiştirilerek mali hizmetler birimine kaydırıldı. M.Y. burada birim müdürü olarak görev yapan T.D'nin tacizine uğradı. T.D'nin, M.Y'ye cinsel içerikli cep telefonu mesajları gönderdiği iddiası, belediye yönetimine bildirildi. Belediye yönetimi iddiaya konu müdür T.D'yi ve mağdur olduğunu belirten Karbel AŞ sözleşmeli personeli M.Y'yi başka birimlere atadı. Sürgünle cezalandırıldığını ve uzmanlık alanı olmayan bir işi yapmak durumunda bırakıldığını dile getirerek, atandığı birime gitmek istemeyen M.Y'nin iş akdi belediye şirketi tarafından tek taraflı olarak feshedildi. M.Y'nin arkadaşları ve sendika yetkililerine, "Bugüne kadar üzerinde çalıştığım projelerle belediyeye 2.5 milyon liralık bir kaynak aktarılmasını sağladım. Belediyenin halkla ilişkiler müdürü N.Ö bana hakaret edip herkesin ortasında üzerime yürüdükten sonra uzmanlık alanım olmayan mali işlerde görevlendirildim. Ardından da Strateji Geliştirme Müdürü T.D, cinsel içerikli mesajlar atarak beni taciz etti. Bu süreçte yaşadığım strese bağlı olarak nörölojik rahatsızlığım tekrarladı. Tüm bunlar yetmiyormuş gibi 6,5 yıllık emeğim boşa sayıldı ve işten çıkarıldım"diye dert yandığı öğrenildi.

SOSYAL DEMOKRAT DEĞİLLER

Taciz soruşturmasını yürüten müfettişin yönlendirmeli sorularla, "kendisini suçlu çıkarmaya ve taciz zanlısı müdürü aklamaya çalışmasından" yakınan M.Y'nin "Bunlar dışarıdan bakınca sosyal demokrat belediye olarak görünüyorlar ama alakası yok. Hepsi koltuklarının derdinde. Hakkımı hukuki yollardan arayacağım" dediği ifade edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Tacize uğradım' dedi iş akdi sonlandırıldı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN