Türkiye'nin en iyi haber sitesi

33 milyon liralık vurgun

İzmir'de 2015'te telefon yoluyla 483 kişinin 11.5 milyon lira dolandırıldığı son 6 yılın bilançosunun ise toplam 33 milyon 176 bin lirayı bulduğu açıklandı

Giriş Tarihi: 13.3.2016
33 milyon liralık vurgun
İzmir Emniyet Müdürl��ğü telefonla dolandırıcılık yapanlarla mücadelede kapsamda Gediz Üniversitesi'nde İletişim Yoluyla Dolandırıcılık toplantısı düzenledi. Asayiş Şube Müdürlüğü'nden polis memuru Ali Alan öğrencileri ve çalışanları bilgilendirerek, dolandırıcıların teknolojik gelişmeleri ve ülke gündemini yakından takip edip, yeni taktikler geliştirdiğine dikkat çekti. Alan, polisin etkin mücadelesine, tüm uyarılara ve yaşananlara rağmen bu kişilerin tuzağına düşenlere yenilerinin eklendiğini, dolandırıcılık tutarının giderek arttığına dikkat çekti. Ali Alan, sadece geçen sene İzmir'de 483 kişinin 11.5 milyon lirasının dolandırıldığını kaydetti. 2010'dan bu yana vurguncuların toplam 33 milyon 176 bin lira dolandırdığını açıklayan Alan, dolandırıcıların bankada parası ya da ziynet eşyası bulunan 50 yaş üstü ve ilkokul mezunlarını özellikle seçtiğini dile getirdi.

PANİK YARATIYORLAR

Alan, dolandırıcıların yöntemini de şöyle açıkladı: "Hackerler yardımıyla kişilerin bilgilerine ulaşıyorlar, banka hesaplarında ne kadar para olduğunu öğreniyorlar ve hedefteki kişiyi ona göre belirliyorlar. Kendilerini polis, savcı olarak tanıtıp, halkımızın emniyet güçleri ile yargı mensuplarına olan güvenlerini istismar ederek ve panik yaratarak kandırıyorlar. 2015'te İzmir'de dolandırılan 483 kişiden yüzde 53'ü ilkokul, yüzde 30'u lise, yüzde 17'si de üniversite mezunu. Bu kişilerin yüzde 37'si 60 yaş üstü, yüzde 24'ü 50-60 yaş, yüzde 17'si 40-50, yüzde 15'i de 30-40 yaş arasında." Dolandırıcılar, telefonda en çok "Suçta kullanılmak üzere adınıza 36 adet hat çıkarılmış. Terör örgütü mensuplarınca adınıza kredi kullanılmış, hesaplarınızdan para havalesi yapılıyor. Banka müdürü hesaplarınıza girmiş, paranızı boşaltacaklar....Kuyumcudan hırsızlık olmuş, evdeki altınlarınız ile çalınan altınları karşılaştıracağız" biçimindeki yalanlara başvuruyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
33 milyon liralık vurgun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN