Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Belgeler verilmezse rapor nasıl alınacak?

Başkan Kocaoğlu, “Körfez’i temizleyeceğiz ama ÇED raporunu alamıyoruz” diyor. Ancak Büyükşehir, ÇED raporu için gerekli su kalite ve dip akıntı raporlarını Bakanlığa göndermiyor

Giriş Tarihi: 29.3.2016
Belgeler verilmezse rapor nasıl alınacak?
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı'nı Aziz Kocaoğlu'nun, "İş yapacağız da Ankara engel çıkarıyor" tezine en önemli dayanağı teşkil eden Büyük Körfez Projesi'nin yürütülmesi için gerekli Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporunun Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca geciktirildiği iddiası boş çıktı. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin söz konusu raporu alabilmek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na "su kalite" ve "dip suyu akıntı" raporunu teslim etmesi gerektiği, ancak halen bu belgelerin halen Bakanlığa ulaşmadığı bildirildi. Büyükşehir ve TCDD'nin ortak projesi olarak hayata geçecek Büyük Körfez Projesi'nde dip suyu akıntı raporu, körfez içinde oluşturulacak adacıklar için gerekl. Su kalite raporu ise yine körfezdeki su kalitesinin değerlendirilmesi için isteniyor. ÇED raporunun alınabilmesi için gerekli evrakın İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Bakanlığa teslim edilmediğini doğrulayan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Selahattin Varan, Egeli Sabah'a özel açıklamalarda bulundu.

HALA ULAŞMIŞ DEĞİL

Varan, "Bakanlığımız, Büyükşehir Belediyesi'nin çalıştığı ÇED danışmanlık firmasından su kalitesi ve dip dalgası (dip akıntısı) ile ilgili bilimsel raporlar istedi. Bu rapor doğrultusunda çalışmalar sırasında körfezde oluşturulacak adacıklar ve suyun kalitesinin değerlendirilmesi için gerekli raporlar hala bakanlığımıza ulaşmadı. Aynı şekilde Büyükşehir, Yamanlar'a yapmayı planladığı katı atık bertaraf tesisi için gerekli ÇED onayını alabilmesi için vermesi gereken evrakı teslim etmedi" dedi. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin aksayan projeleri için sürekli bürokrasiden, Bakanlıklardan, bürokrasiden yakınan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 7 Haziran seçimleri öncesi Büyük Körfez Projesi'ne ilişkin, "2 senedir Körfezin ÇED süreciyle uğraşıyoruz. 2 senedir o genel müdürlük, bu bakanlık top yuvarlıyoruz.. Bu ÇED oyalanmıştır" biçiminde açıklamada bulunmuştu. Kocaoğlu, Yamanlar Dağı eteklerine yapmak istediği katı atık bertaraf tesisi için de benzer gerekçeler öne sürmüştü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Belgeler verilmezse rapor nasıl alınacak?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN