Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Altyapı yatırımları devrİm nİtelİğİnde

SOCAR Başkanı Yavuz, ’nin enerji arz güvenliğinde önemli adımlar attığını, enerji oyununda etkin rol almasının da bölgedeki karmaşanın temel nedeni olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 3.4.2016
Altyapı yatırımları devrİm nİtelİğİnde
Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi'nin (SOCAR) Başkanı Kenan Yavuz, 'nin son 13 yılda altyapı yatırımlarında adeta bir devrim yaptığını belirterek, bu sürecin üretim devrimi ile taçlandırılması gerektiğini söyledi. İzmir Medya Platformu'nun sohbet toplantısına katılan Kenan Yavuz, 'de sürdürülebilir büyüme ve refah için, enerji arz güvenliği tesis edilmesi gerektiğini belirterek, şunları dile getirdi: "Türkiye enerji arz güvenliğine yönelik çok önemli adımlar attı, enerji köprüsü olma noktasında önemli projelerin kendi topraklarından geçmesini sağlayarak hem bu projelere ortak olarak kendi tüketimini garanti altına alıyor ve hem de projelerin ekonomisinden fayda sağlıyor. Türkiye'nin enerji oyununda etkin rol almaya başlaması bölgemizdeki politik karmaşanın da temel nedenidir." Nükleer enerjiden vazgeçildiğine yönelik iddiaların da yanlış ve bilimsel temelden yoksun olduğunu savunan Kenan Yavuz, şu analizi yaptı: "Dünyanın yüze 40'ı Hindistan ve Çin'de yaşıyor . O insanlar teknoloji ile yeni tanışıyorlar. Tüketimleri hızla artıyor. Bu üretimi karşılayacak enerji kaynağının da olması gerekiyor. Türkiye'de son yıllarda Almanya ve Japonya'nın nükleer teknolojiden vazgeçtiği şeklinde bir şehir efsanesi dolaşıyor. Bu bilgi doğru değildir. Hali hazırda dünyada 50'ye yakın nükleer santral inşa ediliyor."

GURUR VEREN YATIRIM
Yavuz, Türkiye'nin tek noktaya yapılan en büyük yatırımı Star Rafineresi'nin inşaatında 8 bin 200 kişinin çalıştığını kaydetti. Rafineri devreye girdiğinde Türkiye'nin en büyük 500 şirketi sıralamasına ikinci sıradan gireceğini belirten Yavuz, "STAR Rafinerisi İzmir'e ve Türkiye'ye çok yakışacak. SOCAR olarak böyle büyük bir projeye imza atmaktan gurur duyuyoruz"dedi. Yavuz, Petkim limanının tamamlandığını, limanı işletecek firmaya devir sürecinin başladığını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Altyapı yatırımları devrİm nİtelİğİnde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN