Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Torbalı işsizlik sorununu bitiriyor

’de işsizlik yüzde 15. Torbalı’da ise yüzde 8,9. TTO Başkanı Olgun, “mesleki eğitim sorunu çözülürse işsizlik tarihe karışır” dedi

Giriş Tarihi: 4.4.2016
Torbalı işsizlik sorununu bitiriyor
TÜİK, 2015 işsizlik rakamlarını önceki gün açıkladı. genelinde işsizlik artarken, bu oranda başı çeken iller arasında yer aldı. İzmir'de işsizlik yüzde 15'lere yükselirken, Torbalı ise rakam yüzde 8,9'a geriledi. Dünya çapında üretim yapan sanayi tesislerine sahip Torbalı, ödediği vergi ve gerçekleştirdiği ihracatla 'nin lokomotifi arasına girmeyi başarmıştı. Bünyesinde 800 fabrika bulunduran Torbalı'da işsizlik rakamı iyice geriledi. Tüm kurumların işsizliği yenmek ve yeni girişimciler oluşturmak için yürüttüğü çalışma meyvesini verdi.

İZMİR'E MODEL OLURUZ
Torbalı Ticaret Odası (TTO) Başkanı Abdulvahap Olgun "İlçede mesleki eğitim yatırımları çok az. 80'li yıllardan kalma binalar ve 1960 model teknoloji ile mesleki eğitim veriliyor. Yeni mesleki yatırımlar gelir ve fabrikaların liseden itibaren mesleki eğitim yapmasının önü açılırsa ilçede işsizlik diye bir şey kalmaz. En önemli sorun ise mesleksizlik. Bunun için mesleki eğitim yatırımlarının artması ve fabrikaların mesleki eğitim yapmasının önünün açacak düzenlemelere ihtiyaç var. Ekonomide üretim, inşaat ve tarım bir arada yürüyor. Başarının sırrı burada yatıyor. Bu yönümüzle İzmir'e model olabiliriz" dedi. Sanayi ve tarım alanında gelişen ve Türkiye kurumlar vergisi sıralaması beşincisi Torbalı'da 42 bin sigortalı işçi, 13 bin de Bağ-Kur'lu çalışan bulunuyor. Dünya çapında üretimi ile 150 ülkeye 26 farklı sektörde ihracat yapan ilçe, çevre il ve ilçedeki işsizlerin yoğun ilgi gösterdiği buluşma merkezi konumunda.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Torbalı işsizlik sorununu bitiriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN