Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fast-food alışkanlığı damarları zorluyor

Özel Konak Kardiyoloji Tıp Kardiyoloji Uzmanı Semih Yunus, sıkla görülen damar tıkanıklıklarının en önemli nedeninin fast-food tarzı beslenme olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 6.4.2016
Fast-food alışkanlığı damarları zorluyor
Atardamarlarda meydana gelen en yaygın hastalıklardan biri olan damar tıkanıklığı, tedavi edilmediği taktirde ölümcül olabilecek kadar tehlikeli bir rahatsızlıktır. Genelde damar çeperlerinde yağ birikmesi sonucu oluşan bu hastalığın günümüzde gençlerde de görülebildiğini dile getiren Özel Konak Kardiyoloji Tıp Kardiyoloji Uzmanı Semih Yunus, "Gençlerde sıklıkla gördüğümüz fast food tarzı beslenme damar tıkanıklığının önemli bir nedeni. Bu doğrultuda çocuklarımıza sağlıklı beslenme alışkanlıklarını kazandırmak çok önemli" dedi.

Damar tıkanıklığı neden olur? - İnsan vücudunun damarlarının iç tabakası normalde pürüzsüzdür. Pıhtı tutmaz. Fakat la genetik faktörlerin dışında gerek yanlış beslenme gerek stres ve gerekse diğer travmalar sonucu damarların yapısı bozulur. Damar yapısının bozulması damar kireçlenmesine sebep olur. Bu durum kimilerinde ileri yaşlara kadar devam eder kimilerinde ise genç yaşta kalp krizine sebep olur.

Damar yapısın bozan en önemli faktörler hangileri? - Genetik faktörler çok önemli. Fakat sağlıklı yaşam koşullarında genetik faktörlerin oluşturduğu riski aza indirmek mümkün. Sigara kullanımı riski fazlasıyla arttırıyor. Sağlıklı beslenme çok önemli. Hazır gıdalar içerdiği koruyucu maddeler yüzünden vücudumuza zarar veriyor. Ayrıca günümüzde hiçbirimizin uzak kalamadığı stres önemli bir faktör. Stres hormonlarının fazla salgılanması kalbe ve damarlara zarar veriyor. Ayrıca stres tansiyonu yükseltiyor. Şeker riskini arttırıyor. Tabi bir de hareketsiz yaşam tarzı vücudumuzun en büyük düşmanı. Düzenli hareket edenlerle hareket etmeyenler arasında risk oranı oldukça değişiyor.

Hangi damarlarda sık görülüyor? Ne gibi şikayetlere sebep oluyor? - Vücudumuzun tüm damarlarında tıkanıklık oluşabiliyor. Beyin damarlarında oluşursa görme ve konuşma bozuklukları, hafıza kaybı, kısa süreli bilinç kaybı, yer ve zaman kaybı, kol veya bacaklarda kas gücünün ani ve geçici olarak zayıflaması ve beyin trombozu gibi belirtileri oluyor. Kalp damarlarındaki tıkanıklık kalp ritim düzensizlikleri ve göğüs ağrılarına sebep oluyor. Becek damarlarında tıkanıklık varsa yürürken ağrılar, kramplar gibi sıkıntılar oluşturuyor.

DÜZENLİ KONTROLŞART

Nasıl tespit edilir? - Şikayeti olan hastalar geldiği zaman öncelikle EKG (Elektrokardiyografi) çekiliyor. Sonrasında EKO Kardiyografi ile kalbin tümü inceleniyor. Uygulanan Efor testinde anlamlı bir şüphe var ise anjiyo yöntemiyle damarların filmi çekiliyor. Anjiyo sonucunda damarlarda kritik eşikte bir tıkanıklık tespit edilirse ve stent uygulamalarıyla damarın açılması sağlanıyor. Bu noktada altını çizmemiz gereken en önemli husus ise düzenli kontrollerin önemi. her hangi bir şikayeti olmayan kişilerin bile yılda 1 kere kalp kontrollerini yaptırmalarını öneriyoruz. Çünkü şikayeti olmayan kişilerde de yapılan tetkiklerde kalp rahatsızlıklarına rastlanabiliyor. Her hastalıkta olduğu gibi kalp rahatsızlıklarında da erken tanı sonrasında daha sağlıklı bir hayat sürmemiz için çok önemli.

By Pass'a hangi durumda gerek duyuluyor? - Eğer tıkanıklık çok ileri boyuttaysa balon yöntemiyle açılamayacak durumdaysa By Pass yapılıyor. Ana damarlarda olan tıkanıklıklarda ya da birden fazla tıkanıklıkta By Pass tercih ediliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fast-food alışkanlığı damarları zorluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN