Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’na soruşturma izni

İçişleri Bakanı Ala, metro inşaatının yapımı sırasında 11 milyon TL’lik ek harcama nedeniyle kamu zararı olduğu gerekçesiyle Başkan ve yedi memur hakkında soruşturma izni verdi

Giriş Tarihi: 7.4.2016
Aziz Kocaoğlu’na soruşturma izni
kamuoyunun ilk defa Egeli Sabah'ın geçtiğimiz yıl manşetine taşıdığı 'Ölüm Tüneli' başlıklı haberi ile öğrendiği Üçyol - Üçkuyular metrosunun projelendirme ve yapım aşamasında yaşanan ölümcül hatalar zinciri, soruşturmalık oldu. Geçtiğimiz yıl iddiaları araştırması için İzmir'e gönderilen mülkiye baş müfettişinin hazırladığı ön inceleme raporu doğrultusunda İçişleri Bakanı Efkan Ala, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ile dönemin Genel Sekreter Yardımcısı Raif Canbek başta olmak üzere toplam 7 kişi hakkında 'kamu zararına sebep oldukları' gerekçesi ile soruşturma izni verdi. Soruşturma izni verilmesine neden olan müfettiş raporunda İzmir hafif raylı sistem 2.aşama tünel işleri ile İzmir Spor ve İstasyonları ikmal inşaatında yanlış projelendirilen tahliye sisteminin hatası ve invert altındaki su basıncının sebep olduğu zorlamalardan dolayı 2011 yılında invertin çöktüğü ve diğer kısımlarda meydana gelen çatlamalara dikkat çekildi. Bu durumun proje ve tasarım hatasından kaynaklandığının altını çizen mülkiye baş müfettişleri yapılan 11 milyon 303 bin 500 liralık ek harcamanın mühendislik hatası sonucu oluştuğunu, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin bu parayı projenin müşavirliğini üstlenen STFA Mühendislik A.Ş - Semaly Ortak Girişiminden tahsil etmeyerek ya da bu yönde bir girişim başlatmayarak belediyeyi 11 milyon 303 bin 522 lira zarara uğrattığına hükmetti. İçişleri Bakanı Efkan Ala imzası ile 18 Aralık 2015'te verilen soruşturma izninin sonuç bölümünde ise "Tünel yapım işinde en başından itibaren müşavir firma tarafından göz önüne alınması gereken su basıncı hesabı yapılmayarak su yükünün invert seviyesinin altında alınmış olmasının mühendislikle bağdaşmayan bir yaklaşım olduğuna dikkat çekildi. Şimdi tüm gözler Danıştay'a çevrildi. Bakan Ala'nın soruşturma izni verdiği Başkan Aziz Kocaoğlu ve 6 bürokratı Danıştay'a itiraz edecek. Eğer yapılan itirazlar sonuç vermezse kamu zararının oluşmasında sorumluluğu bulunan kişiler yargı karşısında hesap verecek.

EGELİ SABAH DUYURMUŞTU
EGELİ Sabah İzmir Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz yıl temmuz ayında hizmete soktuğu İzmirspor ve Hatay İstasyonları ile hattın tamamının ray döşeme işlerini alan yüklenici ÖZTAŞ firmasının Ortadoğu Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'ne hazırlattığı rapora ulaşmıştı. O rapor, metro tünellerinde, İzmirlileri bekleyen ölümcül tehlikeleri gözler önüne sermişti. Doç. Dr. Erdem Canbay tarafından hazırlanan rapor, tünellerin yapımına olanak tanıyan hesaplamaların hatalı yapıldığını, proje çizilirken su basıncı ve depremselliğin göz ardı edildiğini ortaya koymuştu. İki kere yırtılma meydana gelen tünelde, göçme ve oluşan hasarın ana sebebinin tahmin edilemeyen su basıncı olduğunu ifade edilmişti. Doç. Dr. Canbay, hesapların tünel kemerinin deprem açısından yetersiz kaldığını söylemişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aziz Kocaoğlu’na soruşturma izni
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN